Arkimedes wrote:
och resistansen du pratar om är väll poten antar ja ??[:D]
saken är ju att jag vill dra ned volymen så fort jag slår på pedalen till rena kanalen. eller har jag förstått dig fel nu[:o)]
Resistansen till jord bildar ett lågpassfilter tillsammans med micken. Ju lägre resistans ju kraftigare lågpassfilter. Ett lågpassfilter innebär att mörka frekvenser passerar men inte ljusa.
Har du en 500k pot i guran och sen slänger dit en 500k i pedalen så har du helt plötsligt 250k istället. Detta halverar frekvensen där diskanten börjar rulla av. Så det är inte enbart volymen som kommer att sjunka.
Och ju högre värde på poten du har ju mer diskant rullar av pga av efterföljande lågpassfilter pga av kabelkapacitansen och även millereffekten i förstärkaren. Så att bara höja värdet på poten så mycket som möjligt är inte en lösning det heller.
Det är därför det buffras och hålls på mycket i sådana här sammanhang.
Buffrar eliminerar interaktion med tidigare och efterföljande komponenter.