View unanswered posts | View active topics It is currently 21 Aug 2026, 23:28



Reply to topic  [ 5 posts ] 
Impedans i faktabladet till en trafo, fattar inte? 
Author Message

Joined: 27 Dec 2007, 15:16
Posts: 7520
Location: Uddevalla
Post Impedans i faktabladet till en trafo, fattar inte?
http://www.mouser.com/catalog/specsheets/XC-600134.pdf

Hur ska man tänka här.

Om vi tar 42TM018-RC. Där står 10k. Innebär det att det alltid är minst 10k oavsett?
Alltså om man bara mäter en lindning utan trafon inkopplad så är det 10k?
Och kopplar jag på en last på sekundären på 10k så reflecteras den och det blir således 20k på primären?
Eller hur ligger det till?


28 Aug 2009, 13:06
Profile
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 23:30
Posts: 2735
Location: Göteborg, Majorna/Linné
Post 
Omsättning är ju angiven till 1:1 så 10k lastimpedans speglas till primärsidan som 10k.
Du skall inte mäta lindningsresitansen på dessa trafos, den lilla DC ström som körs in i lindningen räcker för att magnetisera kärnan i telecom trafos som dessa. Mikrofontrfaos är ännu känsligare för detta.

Att man anger impedansnivåer förom omsättningen beror på att frekvensomfånget påverkas av lastimpedansen. I telecom är frekvensomfånget specad enligt vissa normer och därför konstrueras trafos med hänsyn till transmissionslinjens impedanser.

Däri ligger en tankeställare för de som experimenterar med olika utgångtransformatorer i sine förstärkare.
Det räcker inte att bara titta på omsättningstalet utan att även ta hänsyn till vilken drivimpedans transformatorn kommer att se på primärsidan. Alltså för vilka konkreta slutrör den är konstruerad.
Mao tar du några trafos från olika tillverkare där det enbart anges t.ex. 3.5k Raa och effekttålighet på t.ex. 50W utan angivelse om vilka rör de är optimerade för så kommer din förstärkaren med säkerhet att låta olika med olika trafos. Observera att jag skriver "förstärkaren kommer låta olika" inte att transformatorer låter olika.
Det kan ju vara så att en trafo är optimerad för EL34 och en annan för 6550 rör. Men vilken kombination trafo/rör låter bäst är ju en smakfråga. Säg bara inte att transformatorn låter bra, låter det om trafon så är den bara dåligt hopsatt.

Alex
http://www.tubewonder.com
http://www.youtube.com/olekelo - testkörning av en "hemlis"


28 Aug 2009, 13:33
Profile WWW

Joined: 27 Dec 2007, 15:16
Posts: 7520
Location: Uddevalla
Post 
Så man kan mer se det som en rekomendation att använda 10klast om man ska få den bandbredd som är angivet om man ska nyttja denna till vad man nu ska lattja med?


28 Aug 2009, 13:55
Profile

Joined: 27 Dec 2007, 15:16
Posts: 7520
Location: Uddevalla
Post 
VacuumVoodoo wrote:
för så kommer din förstärkaren med säkerhet att låta olika med olika trafos. Observera att jag skriver "förstärkaren kommer låta olika" inte att transformatorer låter olika.
Säg bara inte att transformatorn låter bra, låter det om trafon så är den bara dåligt hopsatt.


[:D]Du jag vill helst att det inte ska låta om stärkaren heller....högtalaren får gärna låta[:p]


28 Aug 2009, 13:58
Profile

Joined: 31 Dec 2007, 15:28
Posts: 2251
Location:
Post 
Tubis wrote:
[:D]Du jag vill helst att det inte ska låta om stärkaren heller....högtalaren får gärna låta[:p]

Nähä du; högtalare ska inte låta heller, de ska bara återge[;)][;)]

"The Tone is in your fingers": HA!

http://kuhnamps.com


29 Aug 2009, 10:14
Profile ICQ WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 5 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 24 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.