View unanswered posts | View active topics It is currently 16 Oct 2026, 14:31



Reply to topic  [ 5 posts ] 
Problem med Fender vibrolux reverb 
Author Message

Joined: 26 May 2008, 10:08
Posts: 792
Location:
Post Problem med Fender vibrolux reverb
Hej

Jag har en Fender Vibrolux, från 1976 tror jag att det är. För något år sedan så började den låta lite skumt och sedan dess har jag spelat mest på en annan förstärkare.

Grejen är att när man slår an en ton så lägger det sig liksom som en andra ton och surrar lite i bakgrunden.Typ samma ton som den som spelas. Inte speciellt högt, men det är irriterande och så ska det ju inte låta.
Dessutom så brummar reverbet och det blir mer ju mer reverbeffekt man drar på. Märkte också idag att reverbet och tremolot spiller över lite fult när jag pluggar in i den rena kanalen som inte har varken tremolo eller reverb. Väldigt mysko.

Är det någon som har en aning om vad det kan vara?
Jag får välan ta tag i det och lämna in den på service, men det vore intressant innan att veta vad det kan vara.
Tack på förhand!

/Henrik

_________________
http://open.spotify.com/album/2XrEc21NGfSHRqPk1BfzGr


26 Jan 2014, 19:14
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 10 Nov 2005, 01:37
Posts: 1540
Location:
Post Re: Problem med Fender vibrolux reverb
Din stärkare är runt 37 år nu så inte så konstigt att det är dags att serva den lite så blir allt bättre. Speciellt nu om den stått ett tag och dú inte använder den längre så borde lytarna i den bytas till nytt och fräscht innan du använder den.

En egenhet med 76or och några år därikring är de dubbla HT säkringarna (315 mA) . Förstärkaren funkar även om den ena säkringen är trasig men B+ spänningen påverkas så det lär höras. Kanske just det problemet du har.

Går säkringar så finns det ofta andra fel så lämna in den på service ändå-


Last edited by Obi on 26 Jan 2014, 19:39, edited 1 time in total.



26 Jan 2014, 19:32
Profile ICQ WWW

Joined: 27 Dec 2007, 15:16
Posts: 7529
Location: Uddevalla
Post Re: Problem med Fender vibrolux reverb
Brukar väl kallas ghost note om du vill söka vidare på nätet.

_________________
Johan Hansson


26 Jan 2014, 19:39
Profile

Joined: 26 May 2008, 10:08
Posts: 792
Location:
Post Re: Problem med Fender vibrolux reverb
Tack Obi!

Intressant med säkringarna. Den lät skitbra i ett par år sen kom fenomenet. Och jo, det får bli att serva den. LH-musik har servat ett par andra förstärkare med väldigt fint resultat så det får bli att släpa den dit.

/Henrik

_________________
http://open.spotify.com/album/2XrEc21NGfSHRqPk1BfzGr


26 Jan 2014, 19:41
Profile ICQ YIM WWW
User avatar

Joined: 02 Mar 2003, 23:01
Posts: 1934
Location: Bollnäs
Post Re: Problem med Fender vibrolux reverb
Det där spillet mellan kanalerna brukar bero på avbrott i katodavkopplingskondensatorn som är gemensam för summeringssteget och reverb-recoverysteget. Sätter en femma på att det är en vit Mallory-konding. Om så är fallet, be Kalle byta ut alla av den typen. Det är små kondingar som kostar några spänn bara.

_________________
/Sixten

http://www.edgaraudio.se
http://www.facebook.com/EdgarAudio
http://edgaraudio.se/tubes/impact.htm
http://edgaraudio.se/tubes/Hagstrom/Renovera310.htm


28 Jan 2014, 16:57
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 5 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.