
Re: Vinterdäck -dubb eller inte?
HowlingWind wrote:
Tänk när vi fick köra med sommardäck på vintern, hur länge sen är det? Idag är bilarna snabbare, hjälper inte egentligen vad du har för däck med dom hastigheterna vi har idag. Folk tror att dom kan köra lika snabbt på vintern bara dom har dubbdäck. Eller bra mönster.
Bilarna är "säkrare" idag? Lockar till högre hastigheter pga övertro till bilen eller däck.
Vad jag kommer ihåg gick det lika fort om inte fortare på 80-talet, men du menar kanske ännu längre tillbaks?
Att höja hastigheten för att man har bra däck är helt fel tänk, då tar man bort fördelarna helt.
Körde på is idag (underkylt regn som frusit inatt) regnet övergick i snö så det var isigt med 1 cm snö imorse, ej prerparerat med salt/sand. Gick bättre än förväntat utan dubb, kände inte att jag saknade varken grepp eller bromsförmåga. Tog sen andra bilen med nya dubbdäck och det var lite 'annorlunda' men inte bättre grepp.
Har ju inte testat tvärnita i 90 på is (av förklarliga skäl) men då visar sig skillnaden såklart, men vanlig körning på isig 50/70 väg helt ok med nya friktionsdäck.