Jag har ju konstaterat att jag är reverboman och satt i dag och kollade in TAD reverbtankar, då såg jag nåt konstigt en tank som hette 9GB2C1B
http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_Re ... rings_2217Just GB drog till sig uppmärksamhet då jag aldrig har hört talas om en tank med bokstäverna GB utan bara FB. GB-tanken verkar ha en ingångsimpedans på 8333 ohm.
Då till själva frågan skulle denna GB-tanks impedans på 8333 ohm matcha bättre i ett kondensator drivet reverb med ett parallelkopplat 12AT7 än en en FB med 1925 ohm? 8333 ohm borde ju vara "mindre fel" än 1925 ohm om man kör kondensatordrivet utan trafo tycker jag, men stämmer det?
Hur skulle det vara att ha denna GB-tank tillsammans med ett EL84 eller 6V6 som drivrör, då borde tycker jag att man väl bör ligga till väldigt bra då det gäller impedansmatchningen då även om man saknar trafo?
Skulle vara intressant att testa i mitt Vibro Master bygge som har kondensatordrivet reverb med 12AT7 som drivrör. Skulle man få bättre driv med denna GB-tank så skulle jag säkert kunna sänka förstärkningen i recoverysteget vilket vore fint.