| Author |
Message |
|
Metamatic
Joined: 30 Dec 2005, 20:54 Posts: 1261 Location:
|
 Det kom ett paket
Undrar vad detta kan tänkas vara?  Jo, en sån här..  Nu är min fritid räddad för många år framöver (elller totalförstörd) då jag ska restaurera det som finns under. Å billigt kommer det inte heller bli. 
_________________ Why is there never enough time to do it right, but always enough time to do it over?
|
| 14 Jun 2012, 22:42 |
|
 |
|
Blues66
Joined: 02 Dec 2009, 23:48 Posts: 693
|
 Re: Det kom ett paket
E-type? Grattis!
|
| 14 Jun 2012, 23:07 |
|
 |
|
Niklas Nilsson
Joined: 03 Feb 2012, 00:29 Posts: 131 Location: Helsingborg
|
 Re: Det kom ett paket
Detta slår ALLT som någonsin postats på bojen, GRATTIS! 
|
| 14 Jun 2012, 23:43 |
|
 |
|
Renegade
Joined: 19 Jun 2005, 09:35 Posts: 5459 Location: Uppsala-la-la-la
|
 Re: Det kom ett paket
Jaguar E-type är den absolut snyggaste bil som någonsin byggts.  Så det så! Jag är såå avundsjuk. /R
_________________ "Art is the last thing I'm worried about when I'm writing a song. As far as I'm concerned, art is just short for 'Arthur'." - Keith Richards
|
| 14 Jun 2012, 23:44 |
|
 |
|
Metamatic
Joined: 30 Dec 2005, 20:54 Posts: 1261 Location:
|
 Re: Det kom ett paket
Hade helst velat ha en Roadster men man kan inte få allt. Å andra sidan så är det så mycket plåtar som måste bytas och ohyggligt mycket svetsarbete så kanske när väl bottenplatta och trösklar är färdiga så har tanken smygit sig fram att kapa taket och bygga om den till cab. Å ena sidan så förstör man originalutförandet på just denna bil, en Coupe 2+2 series 1.5 4.2 liters motor, och den tappar värde om man inte håller sig till original. Så jag går på original, nästan, för bilen är en -67:a och den första årsmodellen då de skippade täckglasen byggda på framlamporna, det vill jag ha så jag har hittat en huv från en series 1 -62 som ska användas. Jag kommer så klart ha kvar originalhuven men var fan ska man gömman undan den någonstans? Det är ju världens största motorhuv! Jag ska lägga upp ett par bilder till i morgon så ni får se vilket vrak detta är men den ska som sagt restuareras upp till nyskick. Mycket blod svett och tårar kommer det at bli, många tusen timmars slit och sjuhelsikes kul resa tills det att den är färdig. Det lär dröja några år. För den som är intresserad och har sett mina gitarrbyggartrådar så kommer jag att lägga upp liknande "dagböcker" på detta "bygge". Det kan mycket väl bli en never ending story och den längsta (i ålder räknat) tråden i mannaminne. 
_________________ Why is there never enough time to do it right, but always enough time to do it over?
|
| 15 Jun 2012, 00:03 |
|
 |
|
Metamatic
Joined: 30 Dec 2005, 20:54 Posts: 1261 Location:
|
 Re: Det kom ett paket
_________________ Why is there never enough time to do it right, but always enough time to do it over?
|
| 15 Jun 2012, 00:26 |
|
 |
|
HRJ
Joined: 02 Sep 2008, 08:58 Posts: 1122 Location: Stockholm
|
 Re: Det kom ett paket
Ohh, jäklar vad ballt! Lycka till, det här ska bli kul att följa! 
|
| 15 Jun 2012, 00:40 |
|
 |
|
kjelle
Joined: 18 Mar 2007, 21:58 Posts: 8742 Location: Uppsala
|
 Re: Det kom ett paket
Ball bil. Men, just 2+2 versionen blir för mycket ryggsäck för min smak. Ska det vara snyggt, och inte bara ballt, är det 2-sits som gäller för mig.
_________________
|
| 15 Jun 2012, 01:14 |
|
 |
|
Rock_N_Ron
Joined: 01 Mar 2005, 15:25 Posts: 1656 Location:
|
 Re: Det kom ett paket
Fuck me sideways! Vilken nice bil!!! Visst; 2-sitsaren är ännu snyggare, men denna går f-n inte av för hackor! Håll oss uppdaterade & lycka till & ha så kul!
_________________ = = = = = KEEP ON ROCKIN´ IN THE FREE WORLD = = = = =
|
| 15 Jun 2012, 08:57 |
|
 |
|
Joshunznera
Joined: 03 Dec 2002, 21:30 Posts: 18992 Location: Södra sthlm SWISH
|
 Re: Det kom ett paket
Very nice indeed! är Jagga-frälst sedan ungdomen när jag hade en MKII. Det där är ju den ultimata familjebilen, med ngt för alla 
_________________------------------------------------------------- The beat goes on and I´m so wrong
|
| 15 Jun 2012, 09:07 |
|
 |
|
P90
Joined: 02 Jul 2010, 00:39 Posts: 1130 Location: Umeå
|
 Re: Det kom ett paket
Världens vackraste bil! Grattis och lycka till! 
_________________ /Garagegitarrist med framtiden bakom mig
|
| 15 Jun 2012, 10:27 |
|
 |
|
javelin70
Joined: 19 Nov 2002, 12:11 Posts: 3087 Location:
|
 Re: Det kom ett paket
Nice! Lycka till med renoveringen, det ser ut att finnas en del att göra  ! Micke
_________________ javelin70 [at] hotmail.com "Life is hard and then you die!" Proud sponsor of Ljudbojen
|
| 15 Jun 2012, 12:03 |
|
 |
|
Abe Normal
Joined: 12 Feb 2008, 22:09 Posts: 2257 Location: Stockholm
|
 Re: Det kom ett paket
Thumb up! Undrar vad frugan skulle säga om jag kom hem med en sådan där? Vilket projekt, går det att behålla någon plåt överhuvudtaget det måste bli otroliga svetsjobb för den händige. Lycka till och glöm inte att spela på gitarren.. /Ulf
|
| 15 Jun 2012, 12:43 |
|
 |
|
DrSlim
Joined: 04 Jun 2008, 15:06 Posts: 1933
|
 Re: Det kom ett paket
Ascool!
_________________ Gud finns inte.
|
| 15 Jun 2012, 16:00 |
|
 |
|
Bilton
Joined: 12 Aug 2002, 11:26 Posts: 4579 Location: Västra Mälardalen
|
 Re: Det kom ett paket
Låt dem vara som den är, den är ju naturligt relicerad! (Är inte så lite avundsjuk, jag vill också ha tid med något sådant där!)
_________________ /Bilton "Skjut inte upp till i morgon det du kan ge fan i redan i dag."
Medlem nr 32, medlem på Bojen sedan 12 augusti 2002 kl 10.46
bilton[snabela]telia.com
|
| 15 Jun 2012, 17:12 |
|
 |
|
Barry
|
 Re: Det kom ett paket
Grattis till ett kul och intressant projekt! För ca. 10 år sedan gck det ett engelskt tv-program i 10 avsnitt (tror jag) om en kille som renoverade en e-type. Jag tror att hans bil var i ungefär samma kondition som din. Jag har för mig att kostnaden för hans renovering gick på strax under miljonen (svenska kronor), men så blev den rätt fin också... Lycka till i alla fall, det blir kul att följa!
|
| 15 Jun 2012, 18:27 |
|
 |
|
Joshunznera
Joined: 03 Dec 2002, 21:30 Posts: 18992 Location: Södra sthlm SWISH
|
 Re: Det kom ett paket
Bilton wrote: Låt dem vara som den är, den är ju naturligt relicerad! (Är inte så lite avundsjuk, jag vill också ha tid med något sådant där!) tid har du hur mycket som helst. Det kommer ny hela tiden  och åter till topic: faan det är ju takplåster på den också! det missade jag. Dräggel...
_________________------------------------------------------------- The beat goes on and I´m so wrong
|
| 15 Jun 2012, 18:42 |
|
 |
|
Metamatic
Joined: 30 Dec 2005, 20:54 Posts: 1261 Location:
|
 Re: Det kom ett paket
Barry wrote: Grattis till ett kul och intressant projekt! För ca. 10 år sedan gck det ett engelskt tv-program i 10 avsnitt (tror jag) om en kille som renoverade en e-type. Jag tror att hans bil var i ungefär samma kondition som din. Jag har för mig att kostnaden för hans renovering gick på strax under miljonen (svenska kronor), men så blev den rätt fin också... Lycka till i alla fall, det blir kul att följa! A car is reborn hette proramserien. Den gick i 15 avsnitt och är väldigt underhållande även om man inte är speciellt itresserd av bilar. Finns att tanka hem hela serien om man googlar. Det roliga med en e-type är att alla verkar tycka om den. NÄr jag körde hem den på motorvägen så fick jag väldigt många thumbs ups genom bilrutorna från bilarna som körde om mig. Både roligt och trevligt. Ja joshu det är dragpelstak på den Abe Normal: ja, hela bottenplattan och trösklarna är helt upprostade. Vad ja kommer att göra är att först plocka ur motorn och ställa den på en bänk för framtida renovering, sen ska jag plocka ner hela bilen och bygga mig en Rotisserie eller kycklngsnurra så att ja kan snurra runt hela carosssen 360 grader, detta förr att underlätta allt svetsarbete, och går att bygg för runt 1500-2000:- http://www.youtube.com/watch?v=SkeiCfe9uyI&feature=youtube_gdata_playerJag har till och med börjat nörda mig med att titta på youtubeklipp där det förnicklas gamla skruvar och muttrar. Det tar aldrig slut på vansinnet. 
_________________ Why is there never enough time to do it right, but always enough time to do it over?
|
| 15 Jun 2012, 19:56 |
|
 |
|
kjelle
Joined: 18 Mar 2007, 21:58 Posts: 8742 Location: Uppsala
|
 Re: Det kom ett paket
Stout wrote: Barry wrote: Grattis till ett kul och intressant projekt! För ca. 10 år sedan gck det ett engelskt tv-program i 10 avsnitt (tror jag) om en kille som renoverade en e-type. Jag tror att hans bil var i ungefär samma kondition som din. Jag har för mig att kostnaden för hans renovering gick på strax under miljonen (svenska kronor), men så blev den rätt fin också... Lycka till i alla fall, det blir kul att följa! A car is reborn hette proramserien. Den gick i 15 avsnitt och är väldigt underhållande även om man inte är speciellt itresserd av bilar. Finns att tanka hem hela serien om man googlar. Det roliga med en e-type är att alla verkar tycka om den. NÄr jag körde hem den på motorvägen så fick jag väldigt många thumbs ups genom bilrutorna från bilarna som körde om mig. Både roligt och trevligt. Ja joshu det är dragpelstak på den Abe Normal: ja, hela bottenplattan och trösklarna är helt upprostade. Vad ja kommer att göra är att först plocka ur motorn och ställa den på en bänk för framtida renovering, sen ska jag plocka ner hela bilen och bygga mig en Rotisserie eller kycklngsnurra så att ja kan snurra runt hela carosssen 360 grader, detta förr att underlätta allt svetsarbete, och går att bygg för runt 1500-2000:- http://www.youtube.com/watch?v=SkeiCfe9uyI&feature=youtube_gdata_playerJag har till och med börjat nörda mig med att titta på youtubeklipp där det förnicklas gamla skruvar och muttrar. Det tar aldrig slut på vansinnet.  Läckert! (Klippet alltså!) Man skulle ju bli lite brydd över ljuden, när det ramlar rostbitar, eller vad det nu var som ramlade av i klippet.
_________________
|
| 15 Jun 2012, 20:29 |
|
 |
|
Metamatic
Joined: 30 Dec 2005, 20:54 Posts: 1261 Location:
|
 Re: Det kom ett paket
kjelle wrote: Läckert! (Klippet alltså!) Man skulle ju bli lite brydd över ljuden, när det ramlar rostbitar, eller vad det nu var som ramlade av i klippet.
Ja, det verkar vara en enkel och effektiv jigg som man kan ha i ett litet garage och ändå utföra jobben till fullo. När det gäller bilen... Det var detta lilla youtubeklipp som inspirerade mig och fick mig att få självförtroende att tänka "det där klarar jag också" http://youtu.be/hAtIAf7NuJYDet sorgliga med den bilen är det som händer när bilen väl är klar och ska transporteras då lyckas transportfirman krasha bilen totalt. Hade man gått i taket? http://youtu.be/dHBfaNdP4Pk
_________________ Why is there never enough time to do it right, but always enough time to do it over?
|
| 15 Jun 2012, 22:11 |
|
|