View unanswered posts | View active topics It is currently 19 Aug 2026, 21:10



Reply to topic  [ 8 posts ] 
Selmer 30ss 
Author Message

Joined: 19 Mar 2006, 22:41
Posts: 112
Location:
Post Selmer 30ss
Är osäker på hur mycket man ska lägga ner på denna stärk. Min Selmer från 73 skrapar nu betänkligt i pottarna. en "transa" som denna, kan den moddas eller är det spraya/byta pottar som gäller?

Image

janne


09 Jun 2009, 15:09
Profile ICQ WWW

Joined: 19 Mar 2006, 22:41
Posts: 112
Location:
Post 
ja vet , inte många rör i denna, sorry[:I][:I][:I][:I]

men alla duktiga här på forumet skruvar nog <u>någon</u> gång i sådana här stärkare...

janne


09 Jun 2009, 15:21
Profile ICQ WWW

Joined: 27 Dec 2007, 13:58
Posts: 2357
Post 
Hej,
vad menar du med att modda?
Allt kan moddas, men frågan är vad är värt att moddas och när börjar det kosta mer än det smakar.

Om du med att modda är ute efter att göra om den till rörförstärkare så är det en sak. Om du däremot vill göra små justeringar i ljudet så är det en annan.


------
Dom låter alla lika


09 Jun 2009, 16:43
Profile

Joined: 19 Mar 2006, 22:41
Posts: 112
Location:
Post 
Vet nog inte riktigt vad jag vill. Är ju inget häng i denna stärk precis men rent och fint. Har annars lite dålig känsla för huruvida denna är bra och vilka brister resp fördelar Selmer från 70-talet har. Någon som vet mer. Tydligen har de gjort rörisar också. Jag tror inte den har ett högt "Vintagevärde" så någonstans finns säkert ett tak för hur mycket pengar som ska läggas ner.

janne


09 Jun 2009, 21:25
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 21:55
Posts: 2892
Location: Uppsala
Post 
Spraya pottarna först du (Elektronikspray först i alla hål du hittar-vrid sedan frenetiskt på rattarna-och sedan en liten gnutta 4-55 ell dylikt) funkar inte det-byt pottar, funkar inte det sälj skiten alternativt plocka ur högtalarna och låt resten gå till återvinning[xx(][xx(][xx(] förutom kabinettet som du kan använda till senare byggen[:(!]


09 Jun 2009, 21:32
Profile

Joined: 28 Dec 2007, 10:24
Posts: 1478
Post 
RÄTT sorts elektronikspray ska det vara - dvs en spray som inte lämnar kvar en oljig sörja och som heller inte äter upp smörjningen i potarnas axellagringar. <b>PRF 7-78</b> heter en BRA spray. Finns på t ex ELFA.

Och "alla hål du hittar" känns närmast som ett riktigt dåligt råd ur en C-porrfilm - glöm det. Det går att göra nåtsånär vetenskapligt.

Hålen du ska hitta sitter på pottarnas hölje, på baksidan av panelen alltså. Mittemot de tre lödpunkterna - på motsatt sida av pot-höljet - finns oftast ett litet hål som man nätt och jämnt kan spruta in PRF 7-78 i, snett nedåt.

Med stärkaren AVSTÄNGD: ställ potten i ena ändläget, spruta lite tills det bubblar ur potten, gymnastisera den fram och tillbaks massor av gånger. Torka av sånt som rinner ur, låt torka. Montera ihop och provspela.

Och <b>använd inte 5-56 eller Biltemas skitspray, eller WD40</b>. Det innebär döden för en stärk som kanske kunde räddats.

/R


09 Jun 2009, 21:50
Profile
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 21:55
Posts: 2892
Location: Uppsala
Post 
Liten snutt 556 (och det är lite det) hjälper ofta upp uttorkningen av bra elektronikspray. Skrapar annars mekaniskt. SDS (Så det så[:)])


09 Jun 2009, 22:01
Profile

Joined: 27 Dec 2007, 13:58
Posts: 2357
Post 
jabbe wrote:

Vet nog inte riktigt vad jag vill.
Ja, då ska du inte modda den i alla fall. [;)]
Quote:
Är ju inget häng i denna stärk precis men rent och fint.

Om den låter bra rent och fint, så då är ett alternativ att du använder den som en helt ren förstärkare och formar ljudet med försteg och pedaler istället.


------
Dom låter alla lika


10 Jun 2009, 10:02
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 8 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.