| Author |
Message |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
 Kära Fosterland!
Tänkte starta en positiv tråd - en hyllning till Sverige. Alla älskar väl sitt land, men varför? För min egen del insåg jag inte hur mycket Sverige betyder för mig förrän jag flyttade utomlands. Det jag sätter högst värde på med Sverige är: - Fyra årstider (som var och en ger mig något att se fram emot) - Rent och snyggt (med några få undantag) - Man går säker (kriminaliteten är förhållandevis låg) [:D][:D][:D]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 11:56 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
FenderBender wrote: Tänkte starta en positiv tråd - en hyllning till Sverige. Alla älskar väl sitt land, men varför? För min egen del insåg jag inte hur mycket Sverige betyder för mig förrän jag flyttade utomlands. Det jag sätter högst värde på med Sverige är: - Fyra årstider (som var och en ger mig något att se fram emot) - Rent och snyggt (med några få undantag) - Man går säker (kriminaliteten är förhållandevis låg) [:D][:D][:D]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green"> - Fyra årstider (som var och en ger mig något att se fram emot) <font color="blue">En vanesak</font id="blue"> - Rent och snyggt (med några få undantag) <font color="blue">Jämfört med indien men annars relativt</font id="blue"> - Man går säker (kriminaliteten är förhållandevis låg) <font color="blue">Jag känner mig mer osäker i Malmöl än i tex New York. Dessutom har vi väl inte lägre brottstatistik än andra EU-länder</font id="blue"> Med tanke på framförallt den svenska mentaliteten (Jante och lagom), den politik som format landet och de abnormalt höga skatterna så finner jag bara ett ord för fosterlandet och det är hat. Det positiva: Allemansrätten (tyvärr så har många glömt att med rättigheter så kommer skyldigheter och Sverige är snart ett stort sopberg).
|
| 29 Jul 2008, 12:29 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Haraldrig wrote: - Fyra årstider (som var och en ger mig något att se fram emot) <font color="blue">En vanesak</font id="blue"> - Rent och snyggt (med några få undantag) <font color="blue">Jämfört med indien men annars relativt</font id="blue"> - Man går säker (kriminaliteten är förhållandevis låg) <font color="blue">Jag känner mig mer osäker i Malmöl än i tex New York. Dessutom har vi väl inte lägre brottstatistik än andra EU-länder</font id="blue">
Med tanke på framförallt den svenska mentaliteten (Jante och lagom), den politik som format landet och de abnormalt höga skatterna så finner jag bara ett ord för fosterlandet och det är hat.
Det positiva: Allemansrätten (tyvärr så har många glömt att med rättigheter så kommer skyldigheter och Sverige är snart ett stort sopberg).
Sa jag inte att det här skulle vara en positiv tråd? [;)]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 12:53 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
FenderBender wrote: Haraldrig wrote: - Fyra årstider (som var och en ger mig något att se fram emot) <font color="blue">En vanesak</font id="blue"> - Rent och snyggt (med några få undantag) <font color="blue">Jämfört med indien men annars relativt</font id="blue"> - Man går säker (kriminaliteten är förhållandevis låg) <font color="blue">Jag känner mig mer osäker i Malmöl än i tex New York. Dessutom har vi väl inte lägre brottstatistik än andra EU-länder</font id="blue">
Med tanke på framförallt den svenska mentaliteten (Jante och lagom), den politik som format landet och de abnormalt höga skatterna så finner jag bara ett ord för fosterlandet och det är hat.
Det positiva: Allemansrätten (tyvärr så har många glömt att med rättigheter så kommer skyldigheter och Sverige är snart ett stort sopberg).
Sa jag inte att det här skulle vara en positiv tråd? [;)]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green"> Allemansrätten!!!
|
| 29 Jul 2008, 12:58 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Haraldrig wrote: Allemansrätten!!!
Just ja! Så negativt av mig!!! [:D]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 13:04 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Josh D Ztorsion wrote: Haha vilken djävla fjäsktråd [:D][8D][;)] Instämmer i hyllningarna!! Sverie är fantastiskt. Oerhört vacker natur, Abisko, Alvaret, <font color="red">Höga kusten</font id="red">, Stockholm, Österlen, Bohuslän för att nämna några få exempel Dessutom är Sverige fantasiskt rent och snyggt (i motsats till tex Japan[}:)] )  The beat goes on and I´m so wrong Man tackar - min hemvist Höga Kusten nämnt bland underverken! [:D][8D][;)]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 13:28 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
Josh D Ztorsion wrote: Haha vilken djävla fjäsktråd [:D][8D][;)] Instämmer i hyllningarna!! Sverie är fantastiskt. Oerhört vacker natur, Abisko, Alvaret, Höga kusten, Stockholm, Österlen, Bohuslän för att nämna några få exempel Dessutom är Sverige fantasiskt rent och snyggt (i motsats till tex Japan[}:)] )  The beat goes on and I´m so wrong "Dessutom är Sverige fantasiskt rent och snyggt (i motsats till tex Japan[}:)] )" Mitt första intryck av Tokyo var att det var fruktansvärt rent och snyggt. Fick skäll av tjejen när jag ville kasta skräp i en buske på typisk svensk manér. Så jag fick stoppa det i väskan och kasta det hemma.
|
| 29 Jul 2008, 13:42 |
|
 |
|
ChronicTown
Joined: 31 Oct 2004, 23:23 Posts: 4429 Location:
|
Haraldrig wrote: Dessutom är Sverige fantasiskt rent och snyggt (i motsats till tex Japan[}:)] ) Mitt första intryck av Tokyo var att det var fruktansvärt rent och snyggt. Fick skäll av tjejen när jag ville kasta skräp i en buske på typisk svensk manér. Så jag fick stoppa det i väskan och kasta det hemma.
Huh? Bestäm dig. Först säger du att det är Sverige som är fantastiskt rent och snyggt, sen säger du att det är Tokyo. Fullständig förvirring. [}:)]
|
| 29 Jul 2008, 14:01 |
|
 |
|
bjoel
Joined: 11 Aug 2002, 23:12 Posts: 8908 Location: Linköping
|
Haraldrig wrote: Fick skäll av tjejen när jag ville <b>kasta skräp i en buske på typisk svensk manér</b>.
*host* Misstänker att inte alla håller med om att det är svenskt maner.
|
| 29 Jul 2008, 14:17 |
|
 |
|
bjoel
Joined: 11 Aug 2002, 23:12 Posts: 8908 Location: Linköping
|
Ersmarker wrote: Huh? Bestäm dig. Först säger du att det är Sverige som är fantastiskt rent och snyggt, sen säger du att det är Tokyo. Fullständig förvirring. [}:)]
Det blir tyvärr ofta fel i citaten när forumovana personer kommenterar. Det var delar av det du uppfattade som Haraldrigs text som kom från Josh's tidigare inlägg.
|
| 29 Jul 2008, 14:19 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
bjoel wrote: Haraldrig wrote: Fick skäll av tjejen när jag ville <b>kasta skräp i en buske på typisk svensk manér</b>.
*host* Misstänker att inte alla håller med om att det är svenskt maner. HAr du aldrig sett hur det ser ut längs vägar och gångvägar i vårt avlånga land? Ser ju ut som en soptipp. Tacka vet jag Singapore. Där har de lagar och regler!!!
|
| 29 Jul 2008, 14:25 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
Ersmarker wrote: Haraldrig wrote: Dessutom är Sverige fantasiskt rent och snyggt (i motsats till tex Japan[}:)] ) Mitt första intryck av Tokyo var att det var fruktansvärt rent och snyggt. Fick skäll av tjejen när jag ville kasta skräp i en buske på typisk svensk manér. Så jag fick stoppa det i väskan och kasta det hemma. Huh? Bestäm dig. Först säger du att det är Sverige som är fantastiskt rent och snyggt, sen säger du att det är Tokyo. Fullständig förvirring. [}:)] Glömde Quotations. Men annars så visade jag väl min ståndpunkt ganska klart i det första inlägget. "Jämfört med indien men annars relativt".
|
| 29 Jul 2008, 14:26 |
|
 |
|
ChronicTown
Joined: 31 Oct 2004, 23:23 Posts: 4429 Location:
|
Haraldrig wrote: HAr du aldrig sett hur det ser ut längs vägar och gångvägar i vårt avlånga land? Ser ju ut som en soptipp. Tacka vet jag Singapore. Där har de lagar och regler!!!
Så anledningen att du själv gärna kastar skräp i buskarna är att det inte finns några tydliga lagar kring det? Bra tänk där.
|
| 29 Jul 2008, 14:27 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
Ersmarker wrote: Haraldrig wrote: HAr du aldrig sett hur det ser ut längs vägar och gångvägar i vårt avlånga land? Ser ju ut som en soptipp. Tacka vet jag Singapore. Där har de lagar och regler!!!
Så anledningen att du själv gärna kastar skräp i buskarna är att det inte finns några tydliga lagar kring det? Bra tänk där. Nej. Det är avsaknaden av lämpliga ställen att kasta skräp. Ställen såsom soptunnor.
|
| 29 Jul 2008, 14:28 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Haraldrig wrote: HAr du aldrig sett hur det ser ut längs vägar och gångvägar i vårt avlånga land? Ser ju ut som en soptipp. Tacka vet jag Singapore. Där har de lagar och regler!!!
Singapura är en diktatur och förtjänar knappast att omnämnas på Bojen. Ett dåligt exempel tycker jag då... [;)]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 14:31 |
|
 |
|
ChronicTown
Joined: 31 Oct 2004, 23:23 Posts: 4429 Location:
|
Haraldrig wrote: Nej. Det är avsaknaden av lämpliga ställen att kasta skräp. Ställen såsom soptunnor.
Men du sa ju "tacka vet jag singapore, där har de lagar och regler". Ändå var det alltså inte lagarna som var problemet i Sverige, utan bristen på soptunnor, eller? Saknades det även soptunnor i Tokyo eftersom du tänkte kasta skräp i buskarna där?
|
| 29 Jul 2008, 14:32 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Haraldrig wrote: Mitt första intryck av Tokyo var att det var fruktansvärt rent och snyggt. Fick skäll av tjejen när jag ville kasta skräp i en buske på typisk svensk manér. Så jag fick stoppa det i väskan och kasta det hemma.
Det där berättar ju mer om ditt förhållande än om renligheten i Tokyo! [;)]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 14:33 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
Ersmarker wrote: Haraldrig wrote: Nej. Det är avsaknaden av lämpliga ställen att kasta skräp. Ställen såsom soptunnor.
Men du sa ju "tacka vet jag singapore, där har de lagar och regler". Ändå var det alltså inte lagarna som var problemet i Sverige, utan bristen på soptunnor, eller? Saknades det även soptunnor i Tokyo eftersom du tänkte kasta skräp i buskarna där? JAg tänkte mest på det sarkastiska i att få böta för att spotta. Var ämnat som ett skämt. Men sarkasm når inte alltid fram.
|
| 29 Jul 2008, 14:35 |
|
 |
|
bjoel
Joined: 11 Aug 2002, 23:12 Posts: 8908 Location: Linköping
|
Haraldrig wrote: HAr du aldrig sett hur det ser ut längs vägar och gångvägar i vårt avlånga land? Ser ju ut som en soptipp. Tacka vet jag Singapore. Där har de lagar och regler!!!
Jag har bott i Singapore. Lagar och regler må de ha, men det finns skitiga hörn där med om du tar dig utanför turistkvarteren.
|
| 29 Jul 2008, 15:03 |
|
 |
|
bjoel
Joined: 11 Aug 2002, 23:12 Posts: 8908 Location: Linköping
|
Ersmarker wrote: Saknades det även soptunnor i Tokyo eftersom du tänkte kasta skräp i buskarna där?
Det är ganska dåligt med soptunnor i Tokyo, eller var när jag var där i alla fall. Förklaringen jag fick då var att många av dem togs bort efter Aum-sektens saringasattacker på 90-talet.
|
| 29 Jul 2008, 15:05 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
bjoel wrote: Jag har bott i Singapore. Lagar och regler må de ha, men det finns skitiga hörn där med om du tar dig utanför turistkvarteren.
Även om jag aldrig bott i Singapore så har jag varit där ett tiotal gånger och håller med dig. Singapore är inte bättre än några andra diktaturer när det gäller att visa upp ett fläckfritt yttre... [:)]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 15:05 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Josh D Ztorsion wrote: Varfaan är Bilton nu när vi behöver honom? ´Här behövs snarast ett vittnesmål från en oförvitlig politiker om vår nations förträfflighet[8D]  The beat goes on and I´m so wrong Jag håller med dig. Här behövs krafttag från en positivist, nu när min "positiva tråd" om fosterlandet kan betraktas som kapad... Bilton hitåt! [:D]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 15:31 |
|
 |
|
FenderBender
Joined: 15 Apr 2008, 11:31 Posts: 10329 Location: Själevad SWISH
|
Haraldrig wrote: Mitt första intryck av Tokyo var att det var fruktansvärt rent och snyggt. Fick skäll av tjejen när jag ville kasta skräp i en buske på typisk svensk manér. Så jag fick stoppa det i väskan och kasta det hemma.
Förresten, Tokyo kan väl aldrig klassas som en "ren" stad? Har du redan glömt automaterna med friskluft där man kan köpa en nypa frisk luft??? Här i Sverige är den friska luften gratis! [:D][:D][:D]  <font color="green">If you can bend it you can mend it, if you can't mend it don't bend it - just make shure it's a Fender, Bender!</font id="green">
|
| 29 Jul 2008, 15:38 |
|
 |
|
Oakman
Joined: 22 Jul 2002, 01:55 Posts: 1448 Location: Lund
|
Haraldrig, om du känner hat för fosterlandet får jag då fråga vad tusan du gör här? [:p] verkar typiskt <i>svenskt"] att gnälla och sen inte göra nåt åt saken osäker i Malmö? jmf med vad? Lund? Karlskrona? Prag? Tijuana? Visst är det en segregerad stad med brottslighet men det e inte världens värsta stad precis. Avnjöt själv lunchen idag i centrala Malmö på Gustav utan att bli varesig rånad eller misshandlad [;)] "Den som har flest prylar när han dör vinner!" 
|
| 29 Jul 2008, 19:01 |
|
 |
|
top5rec
Joined: 24 Nov 2004, 14:43 Posts: 1679 Location:
|
Jag Haraldrig stött på en sån negativ person som dig Haraldrig. Och då lever jag trots allt inte långt ifrån de bittraste delarna av landet.
Förstår mig inte på ditt "Oj satans så dåligt det är i Sverige - Men i Japan, där finns det inga negativa sidor!" Eller rättare bestämt, varför är du kvar här om det är hat du känner?
Det börjar bli lite långdraget med din negativa inställning i alla trådar.
Själv trivs jag bra i Sverige, och det allra bästa tycker jag är all orörd natur som man stöter på tre minuter utanför alla städer i min landsända...kan sitta å stirra ut genom ett buss eller bilfönster och bara låta mig fascineras av vattendrag, åkrar och berg.
Sen fascineras jag nog en hel del av människor. Och i Sverige stöter man verkligen på alla sorter.
------------------------------------------------ 6 strängar är 6 för lite
|
| 29 Jul 2008, 19:29 |
|
 |
|
kjelle
Joined: 18 Mar 2007, 21:58 Posts: 8742 Location: Uppsala
|
Att sitta här på ett annars trevligt forum och läsa om Haraldrigs hat till mitt fosterland är lågt. Om du nu tycker så illa om Sverige, och känner dig så osäker i Malmö - lämna det då och gör plats t.ex. för någon invandrare som förstår att uppskatta det goda här. Man börjar ana bakgrunden till din vurm för JV. 
|
| 30 Jul 2008, 00:19 |
|
 |
|
Haraldrig
Joined: 28 Apr 2008, 22:30 Posts: 8608 Location:
|
top5rec wrote: Jag Haraldrig stött på en sån negativ person som dig Haraldrig. Och då lever jag trots allt inte långt ifrån de bittraste delarna av landet.
Förstår mig inte på ditt "Oj satans så dåligt det är i Sverige - Men i Japan, där finns det inga negativa sidor!" Eller rättare bestämt, varför är du kvar här om det är hat du känner?
Det börjar bli lite långdraget med din negativa inställning i alla trådar.
Själv trivs jag bra i Sverige, och det allra bästa tycker jag är all orörd natur som man stöter på tre minuter utanför alla städer i min landsända...kan sitta å stirra ut genom ett buss eller bilfönster och bara låta mig fascineras av vattendrag, åkrar och berg.
Sen fascineras jag nog en hel del av människor. Och i Sverige stöter man verkligen på alla sorter.
------------------------------------------------ 6 strängar är 6 för lite
<font color="yellow">"Själv trivs jag bra i Sverige, och det allra bästa tycker jag är all orörd natur som man stöter på tre minuter utanför alla städer i min landsända...kan sitta å stirra ut genom ett buss eller bilfönster och bara låta mig fascineras av vattendrag, åkrar och berg".</font id="yellow"> -Håller med dig på denna punkten. Megastäder blir lite dryga när det tar ett par timmar att komma ut i naturen. Allemansrätten är en ypperligt fin installation. Sen att den svenska naturen skulle vara bättre än någon annan form av natur kan jag inte hålla med om. Alla platser på jorden är vackra på sitt sätt. Tyvärr så skövlas det hejvilt i de fattiga länderna för att vi västerlänningar ska ha den höga levnadsstandard vi har. Dock så Sverige har ju den fina återplanteringsskyldigheten som tyvärr stora delar av världen inte har råd med. Så gör naturen en tjänst, bli vegeterian[;)] Men rent politiskt så är jag tvärnegativ till Sverige. Det kan inte hjälpas. Jag och tjejen letar efter ett sommarhus här i Skåne så vi kan bo här den månaden om året som vädret är som bäst. Träder FRA-lagen i nuvarande form i kraft så är vi definitivt utflyttade innan årets slut annars så väntar vi på min tjej ska skriva färdigt några böcker som hon fått förskott på av förlaget.
|
| 30 Jul 2008, 00:30 |
|
 |
|
kjelle
Joined: 18 Mar 2007, 21:58 Posts: 8742 Location: Uppsala
|
Haraldrig, inget speciellt med den svenska naturen? Då har du inte samma åsikt som de mängder bl.a. tyskar som letar upp och köper torp i t.ex. mörkaste Småland. Var hittar du naturen i Singapore? Kanske något gott med FRA-lagen ändå, om vissa som bara ändå gnäller på Sverige röstar med fötterna. 
|
| 30 Jul 2008, 00:44 |
|
|