
Electra, danelectro m.m (sänkta priser)
Nu har jag fått turbo GAS på en ny stärkare och dessa pjäser har bara samlat damm sen jag köpte min yamaha SG1500
so...here goes
Electra x330
Tillverkad på 70talet i en välkända matsumoku fabriken i Japan
har en lucka för effecter på baksidan.
http://pici.se/p/WEwTriWBYhttp://pici.se/p/ZZcWZHSBMhttp://pici.se/p/eStYZQrVWhttp://pici.se/p/UChnqxKUShttp://pici.se/p/XbCKuAADghttp://pici.se/p/OwGJoQTwuhttp://pici.se/p/XcXcEBHrODetta är en player med ganska tjock hals.
sitter feta strängar på den (11-58)
Hardcase medföljer
4000:- inkl frakt
här finns massa nyttig info om electa:
http://www.rivercityamps.com/electrapag ... 002-070614Härnäst har vi en Danelectro DC. första reissue upplagan. skitsnygg och lätt. väldigt eget ljud pågrund av lipstick mickarna.
http://pici.se/p/lyCGEIUfchttp://pici.se/p/kCeologGehttp://pici.se/p/ToXqAjeDOjag har bytt ut det gamla stallet mot ett intonerbart.
jag skulle rekomendera ett gäng nya strängar och en setup till din personliga referens.
Gitarren har lite små scuffs här och där men ingenting som påverkar spelbarheten.
Har inget hardcase men jag packar väl.
2500:- inkl frakt
Sen har vi min lilla sovrumsstärk:
Harley Benton GA-5. Jag har tänkt att modda den och grejja lite men det har jag inte orkat så nu står den bara här.
tror inte att du kommer bli hatad av grannarna med den här
http://pici.se/p/bcyDeHDwYhttp://pici.se/p/uHhmtrQGXhttp://pici.se/264830jag har bytt ut det mesiga elementet som satt i mot ett Eminence Delta 8A och bytt ut rören mot ett el84 från TAD och 12ax7an mot ett inkört sovtek. tyckte det lät bättre än det som följde med. jag skickar med upsättningen som följde med också. Stärken är spelad på kanske 3 timmar totalt så den är ju som ny
hade tänkt 1200:- med Eminence elementet eller 900:- utan
Hämtas helst annars får man betala frakten.
Tillsist har jag en Crybaby from Hell.
Dimebags signatur med boost och lite sånt.
rätt ful men smaken är väl som baken antar jag. fungerar perfekt och är inte mycket använd alls (jag kan inte med det här med wah...)
kostar på jam 2795:- jag vill ha 1400:- + frakt
http://pici.se/p/nqZukuBQFhttp://pici.se/p/PtYUCCQAZhttp://pici.se/p/leLMbyHanDet gasas mest efter en Laney KLIPP (60 el 100) eller en fet Traynor topp.
Fred!
//Tommy