
Fender Stratocaster >>> 335 [BYTT]
<s>Tänkte kolla intresset för min strata. Har inte riktigt bestämt om jag vill separera med den ännu.
Har en Fender Stratocaster Highway 1 upgrade alltså med 70 talsstuket i 3 tonssunburst med cellulosalack. Var tänkt som ett relicprojekt från början men har inte blivit så förutom att jag satt på åldrade plastdelar på den (plektrumskydd, mickkåpor, rattar mm)från GR guitars.com. Sen har jag bytt ut mickarna till Fender Custom shop fat 50ies, samt stämskruvarna till låsbara Grover.
Har även högglanspolerat den så att borta är den fula matta lacken och så har jag lackat huvudet med cellulosalack även där för att få bort det fula matta utseendet.
Allt som allt så har jag lagt ut ca 10.500:- på gitarren och det är en kanonstrata som låter och spelar grymt och har bra sjung både akustiskt och elektriskt.
Men har insett att jag inte riktigt är kompatibel med strator längre. Använder nästan uteslutande tele nuför tiden.
Vill byta mot en 335 kopia i samma prisklass. Gärna Japan lawsuit. Greco, Burny, Tokai, Edwards mm el Ibanez, Yamaha el dyl. Eller en Hagström Viking. Och allra helst i cherry red.
Kan även sälja gitarren för <font color="red">6000:- + ev frakt</font id="red"> och då slänger jag med ett aluhardcase, fult lackat men fullt fungerande.


/Thomas</s>