Det finns en snubbe på nätet som har nån låda av såna där, men han säljer dom inte, utan försöker kränga egenbyggda vibratoboxar.
Däremot tror jag att om man gullar med nån wizard så borde det gå att simulera gammelvaristorenas mjuka överföringskurva med hjälp av moderna varistorer och lite krimskrams. Men det kräver kunskaper som endast ett fåtal besitter, och ganska mycket tid, eftersom man inte kan Spica fram såna här kretsar direkt, utan måste experimentera IRL.
Jag har moddat några stycken såna där, och ett seriöst problem med kretsen är att den käkar väldigt mycket diskant. Det bidrar iofs till en del till det mjuka soundet (inte bara varistorerna), så man måste också klura ut vilket som är vad. Så en moderniserad version vore ett kul projekt!
Att följa från soffan...[;)]
"The Tone is in your pants"
http://kuhnamps.com