Joined: 05 Aug 2008, 08:51 Posts: 757 Location: Mora Sweden
Poppljud vid avstängning
Har som sagt satt ihop en PP-18 från Amp Maker. Alla kontrollmätningar ligger i nederkant inom det spann som rekommenderas. Att dom ligger i nederkant är väl mina 227V nät mot deras 240V. Dessutom låter den så bra jag förväntar mig utan att ha testat ordentligt på full volym Det jag funderar på är ett ganska högt popp-ljud vid avstängning. Det är nog ingen fara för öron eller element men betydligt högre än min helt tysta , i det avseendet, boogie och dynacord twen. Popp-ljudet kommer oavsett om jag slår av på mainswitchen eller slår på standby-läget. Är detta normalt i denna typen av krets? En annan sak jag går och funderar på är att V1 blinkar till ordentligt när man sluter standbyswitchen.
AH
18 Feb 2012, 20:48
tn97ahs
Joined: 05 Aug 2008, 08:51 Posts: 757 Location: Mora Sweden
Re: Popljud vid avstängning
Har sökt lite på forumet och det finns ju info om det här. Provar lösningen med 330k resistor mot jord samt en diod efter. Funkar en vanlig standard 1N4007 som jag har liggandes till det?
Det andra med att V1 lyser upp vid start då?
/AH
Attachments:
ak03sc2.jpg [ 94.19 KiB | Viewed 486 times ]
19 Feb 2012, 14:05
Ballz
Joined: 28 Dec 2007, 10:24 Posts: 1478
Re: Poppljud vid avstängning
Att det lyser upp lite vid uppstart är inget att bry sej om. Olika rörfabrikat beter sej olika.
Users browsing this forum: Google [Bot] and 48 guests
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum