Japp, klockan har passerat 12 med råge och det är helgdag
I kväll kommer några goda vänner på besök. Vi blir totalt 12 pers och av dessa är det 5 gitarrister(!) (varför känner man inga trummissar...)
Det är jag som står för matlagningen, så ikväll har jag beslutat att det får bli Grekiskt för hela slanten. Just nu står jag därför mest i köket och tillreder Mussaka, Keftedes, Zuccini-bollar Feta-sallad och Tzatsiki (emellan BOJandet)
Måste ju ha nåt som håller mig uppe under tiden så det fick bli ett gott glas Kozel från Prag som omväxling till allt det grekiska. Ouzon, spar jag tills gästerna anländer. Poly kala!
Yamas!
EDIT: visst ja, höll ju på att glömma det viktigaste: på stereon snurrar John Mayall & The Bluesbreakers and Friend. Dubbeln där alla är med och firar John Mayalls 70-årsdag. Just nu Pretty Woman med Mick Taylor på gitarr. Andra gäster på denna dubbel är Clapton, Chris Barber och Buddy Whitington. Har ni inte denna och gillar blues: KÖP!!!
http://www.kozel.cz/en/home.html-----------------
<img src="http://smilies.f-o-o-l.de/crazy.gif" border=0>The beat goes on and I´m so wrong
Edited by - Joshunznera on 06 January 2006 13:10:02