Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Uppochnedvända världen...
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=8&t=65465
Page 1 of 1

Author:  FenderBender [ 05 Nov 2011, 14:10 ]
Post subject:  Uppochnedvända världen...

Här sitter man i "Lappträsk" med 8-10 graders värme, varannan dag solsken och varannan dag regn. Förra året vid den här tiden hade vi haft snö i ett par veckor, temperaturen låg runt -8 till -10 grader. :?

Kontrasterna är tydliga. Förra vintern var en av de längsta och kallast vintrarna på många år, med enorma mängder snö. I år ser man ut att få klippa gräset på julafton - faktum är att jag klippte gräset så sent som den 25 oktober - och det växer fortfarande. Normalt gör man sista klippet vid månadsskiftet augusti/september. :shock:

Hur ser det ut för er andra ute i landet? Har ni gjort liknande iakttagelser?

Author:  Joshunznera [ 05 Nov 2011, 14:26 ]
Post subject:  Re: Uppochnedvända världen...

jag har en chrysantemum som fortfarande blommar intill husväggen här ute på landet. Förra året så här dags var det snökaos

Jag hoppas på en grön vinter. Speciellt de närmaste två veckorna som kvällstid ska ägnas åt att byta panna. Blir uppvärmning med enbart el under den tiden, så jag hoppas att det inte blir vargavinter ännu i alla fall

Skidresan är redan bokad och den går till ett område där jag kan vara rätt säker på minst ett par meter snö 8) Men hemma får det gärna vara fria gräsytor året om som sagt

Har f.ö köpt ett gäng nya skyfflar i tid i år. De senaste två åren har det varit tomt på sånt när snön har slagit till, men nu är jag i alla fall garderad om det skulle bli en tredje vargavinter på rad

Author:  ralvejd [ 05 Nov 2011, 14:47 ]
Post subject:  Re: Uppochnedvända världen...

Jag tycker denna vinter ser ut att bli en vanlig vinter, dvs samma väder på julafton som på midsommarafton (14C & regn).
Med lite tur kanske jag hinner att ta upp båtfan innan den fryser fast.
Är nu ute i pölen och sköljer dragen.
Ser nu solen förförsta gången i höst, ca 2m/s SO, nice. 8)

Author:  Abe Normal [ 05 Nov 2011, 15:20 ]
Post subject:  Re: Uppochnedvända världen...

Jag tycker att det är såå skönt med den varma hösten. Förra vintern var absolut hemsk två mil S om storstan. Så jag tar gärna en ”upp o ner” vinter.

/Ulf

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/