Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Försäkra bilen: Var är bäst?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=8&t=60659
Page 1 of 1

Author:  Flukather [ 17 Jul 2011, 18:01 ]
Post subject:  Försäkra bilen: Var är bäst?

Tjena!

Nu ska jag och tjejen skaffa en helt egen bil. Det blir med största sannolikhet en VW Caddy ifrån 04-05. Bilen kommer stå på min 27-åriga tjej som inte har några prickar på kortet. Vilket försäkringsbolag tror ni är billigast? Är lite lost på var jag ska börja kolla! [:D]

Mvh
Niklas

Author:  Ron Thomson [ 17 Jul 2011, 18:09 ]
Post subject: 

Omöjligt att säga - bara att ringa runt och kolla. Det varierar dessutom från år till år. Tycker att bolaget där man har villa , personer , och en bil, borde kunna matcha andra bolag på bil nr.2 men inte då.


Avsluta alltid det arbete som du påbör

Author:  FenderBender [ 17 Jul 2011, 18:36 ]
Post subject: 

Jag har alla försäkringar samlade i ett bolag. Det lönar sig. Där jag bor var Dina Försäkringar billigast - men det kan variera beroende på bostadsort, ålder, etc. Som sagt, kolla runt med bolagen. [:)]

Image
<font size="2">/Janne i Själevad – Suffering severely from honkieritis. </font id="size2">

Author:  Joshunznera [ 17 Jul 2011, 18:43 ]
Post subject: 

våldsamma skillnader mellan olika bolag. Dottern tog just över hustruns bil, en helt vanlig Toyota Avensis. Försäkringen, som hustun har betalt 5700:-(helförs) kostade för min 28-åriga dotter som "billigast" 14.000... Det fanns billigare alternativ men då via brookers, vilket kanske inte är att rekommendera den dag man ev. behöver utnyttja sin försäkring

Enligt min erfarenhet brukar if ha bra priser.


http://www.if.se
http://www.lansforsakringar.se
http://www.trygghansa.se
http://www.folksam.se




-------------------------------------------------


ImageThe beat goes on and I´m so wrong

Author:  Wicca [ 17 Jul 2011, 18:58 ]
Post subject: 

http://www.compricer.se/

Där kan man jämföra bilförsäkringar, iaf många av dem. [:)]

__________
"I´m not just another brick in the wall."

Author:  BiTTeR [ 17 Jul 2011, 21:50 ]
Post subject: 

ofta spelar det ingen roll om man krockat eller ej för sålänge den reggas på en person under 30 så gillar de att salta notan rejält. Ring runt och pruta.

Author:  rocker [ 18 Jul 2011, 00:27 ]
Post subject: 

kolla upp aktsam.
jag är 28år. kör en saab 9-5 2,3turbo -98
bor i hus på landet med garage
inga prickar, skador eller liknande.
if skulle ha 12500:- i halvförsäkring
aktsam 3200:-
jag tror jag har varit i kontakt med 90% av varenda försäkringsbolag.
det var det billigaste jag hittade.
edit: if var ändå inte dyrast.
nåt bolag jag pratade med skulle ha över 20000:-
____________________________________
"Touch these days and I'll kill you"
bandet http://www.myspace.com/pistonheadsweden

Author:  arinihsd [ 18 Jul 2011, 01:05 ]
Post subject: 

Kolla i tjejens namn. Tjejer har ibland bättre försäkringspremier, kan jämföras med äldre män.

Själv har jag mina MC i ett bolag och hem/bil i ett annat bolag. Har haft bilen i samma bolag sedan 1970-talet. Bra service när försäkringsbolaget verkligen behövs. Och vid varje försök från telefon försäljare har de inte klara konkurrensen. Men mina MC kan/vill de inte konkurrera om. Trots att det hela tiden är 3-4 hojar. Kan tyckas lite märkligt, men så är det även i mindre städer.

Jag brukar skicka mail och fråga. Det tar inte så mycket tid att skicka samma förfrågan till flera bolag. Bilhandlarna har ibland överenskommelser med bolag som ger låga premier i ett halvår eller så. Märkesförsäkringar kan vara ett bra utgångsläge för jämförelser.

Caddy. Jämför då först lastbilsregade modeller med personbilar. Och jämför bilskatten mellan diesel och bensin. Om det nu inte behövs flera säten så är kanske en lastbilsdiesel att föredra.

Author:  Flukather [ 20 Jul 2011, 21:47 ]
Post subject: 

Tack för tipsen grabbar! Kollade alla bolag jag kunde hitta, och Länsförsäkringar är billigast!

Author:  daffyd [ 20 Jul 2011, 21:52 ]
Post subject: 

Lustigt! Skulle just just skriva att du skulle kolla upp Länsförsäkringar[:D].
Mvh Daffyd

Call me black, call me white. Call me anything you like, just don´t call me late for a party! haraldhellstrom@hotmail.com

Author:  glassfinger [ 21 Jul 2011, 14:08 ]
Post subject: 

rocker wrote:

kolla upp aktsam.



Jag kollade upp när jag skaffade bil och Länsförsäkringar slog Aktsam med hästlängder. Tror att det blev halva pengarna i mitt fall. Jag flyttade därefter över hemförsäkringen och fick ner priset ytterligare ett par hundra.

Jag har bara trafik på min kanske bör tilläggas.

Author:  Mike Leaf [ 21 Jul 2011, 14:50 ]
Post subject: 

granis wrote:

Billigast är en sak, <b>bäst</b> är någonting helt annat... [;)]




Sant, och vad som ingår kanske också skulle kunna vara intressant?

Att bara jämföra priset känns också lite udda...

Author:  arinihsd [ 22 Jul 2011, 05:34 ]
Post subject: 

Ville inte göra reklam tidigare. Men när jag och andra har orsakat skador har jag alltid fått ett bra bemötande från Länsförsäkringar.

Det är värt några hundralappar om året att veta att försäkringen verkligen gäller. Länsf är olika företag i olika delar av Sverige och ändå kan inte telefonförsäljarna matcha min nuvarande försäkring. Men, mina MC är de inte intresserade av.

Author:  PGW [ 22 Jul 2011, 19:14 ]
Post subject: 

Av egen erfarenhet vet jag att IF är rena skiten om du faktiskt behöver utnyttja försäkringen oavsett vem som orsakat olyckan - undvik m.a.o.
Länsförsäkringar ligger på +-listan hittills.

[url="http://roaddust.zoka.cc/index.html"]<font color="red">High Octane Rock´n´roll</font id="red">[/url]

You shouldn´t call the doctor if you can´t afford the bills!" - Wilko Johnson

Author:  monk [ 22 Jul 2011, 19:29 ]
Post subject: 

Sparade tretusen på att byta från trygghansa till Länsförsäkringar.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/