Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

grammatik
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=8&t=5286
Page 1 of 1

Author:  Joshunznera [ 22 Apr 2005, 18:39 ]
Post subject:  grammatik

I en tidigare tråd skrev jag orde "i" två gånger efter varandra. Såg skumt ut tycker jag, men rätt var det likafullt. Kom då att tänka på ett lite knep&knåp som jag brukade plåga mina anställda med på den tiden man hade såna.

Således; Jag vet ett grammatisk korrekt sätt att skriva ordet "och" 5 gånger i följd efter varandra.

Nån som har en aning?

(nu börjar Jack Danielsen ta skruv <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> )

-----------------

<img src="http://smilies.f-o-o-l.de/crazy.gif" border=0>The beat goes on and I´m so wrong

Author:  Molle [ 22 Apr 2005, 18:42 ]
Post subject: 

Jag har sett det där någon gång, men eftersom jag är utrustad med teflonminne så minns jag inte ett dugg!

Molle

Author:  Ron Thomson [ 22 Apr 2005, 19:05 ]
Post subject: 

"Det är lika långt mellan skrot och och, och och och korn." ??
( fuskade dock och googlade )

Jack Daniels går ned bra <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Har dessutom gett upphov till bandet " Dick Janiels" från Ske-å.

"Ju mer en människa säger desto mindre kommer folk ihåg."

Author:  Joshunznera [ 22 Apr 2005, 19:20 ]
Post subject: 

<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>quote:<hr height=1 noshade id=quote>
"Det är lika långt mellan skrot och och, och och och korn." ??
( fuskade dock och googlade )

Jack Daniels går ned bra <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Har dessutom gett upphov till bandet " Dick Janiels" från Ske-å.

"Ju mer en människa säger desto mindre kommer folk ihåg."
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>


Jorå, den funkar. JAg tar min story:

Nisse skulle öppna grönsaksaffär i stan. Det skulle säljas frukt och grönsaker och "Nisses frukt och grönt" skulle den heta. Marknadsföring är A och O hade Nisse lärt i starta eget-kursen så han tog kontakt med sin polare Ali, som var haj på skyltar, men inte så bra på svenska ännu eftersom han bara hade bott i Sverige i ett par månader (detta var på den tiden när man inte behövde sitta på kasern i tre år innan man fick börja jobba)

Ali fixade skylten på ett par dar och skickade den med företagspaket till Nisse. Nisse tyckte skylten var kanon men den hade ett litet problem, eftersom det inte fanns ngt mellanrum mellan bokstäverna. Det stod således "NISESFRUKTOCHGRÖNT" med fina bokstäver.

Bäst att skriva ett brev och förklara hur det ska vara, tänkte Nisse och fattade pennan:

"Kära Ali. Tack för den fina skylten, den var verkligen snygg. Tyvärr måste jag be dig ändra den lite så att det blir mellanrum mellan orden. JAg vill att det ska vara mellanrum mellan FRUKT och OCH och OCH och GRÖNT"

jupp!






-----------------

<img src="http://smilies.f-o-o-l.de/crazy.gif" border=0>The beat goes on and I´m so wrong

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/