Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Egen Web-proxy?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=8&t=14345
Page 1 of 1

Author:  danix [ 06 Mar 2008, 21:42 ]
Post subject:  Egen Web-proxy?

Går det på ett någorlunda enkelt sätt att fixa så att man surfar på jobbet till sin egen hemmadator, och på så vis kringgå Contentfilter etc på jobbet, som bl.a. blockar Bojen, eftersom det är ett "messageboard and forums".

De webproxies som finns på nätet är inte något alternativ, eftersom även den kategorin är spärrad[V]

Man måste ju kunna kolla Bojen ett par gånger om dan, annars rasar ju vardagen, liksom.......

Author:  bjoel [ 06 Mar 2008, 22:33 ]
Post subject: 

Om din hemdator kör Linux så är det bara att sätta upp en tcp-tunnel med hjälp av ssh - på Windowssidan kör du då med putty.

Antar dock att du kör Windows hemma. Det finns tydligen ssh-demoner även där, men jag har aldrig provat sätta upp någon.

Author:  bjoel [ 06 Mar 2008, 22:39 ]
Post subject: 

http://www.softplatz.com/software/web-tunnel/ kanske har nåt du kan använda?

Author:  danix [ 06 Mar 2008, 23:09 ]
Post subject: 

För att något, vad det nu vara månde, måste man unblocka sin brandvägg som finns i routern, eller hur? Typ ge access till x.x.x.x att komma in innanför brandväggen?

Author:  bjoel [ 06 Mar 2008, 23:49 ]
Post subject: 

Ja. Men bara för de portar/tjänster du släpper in. Lämpligen enbart ssh (22) eller https (443) beroende på vilken tunnel du använder.

Author:  danix [ 07 Mar 2008, 09:35 ]
Post subject: 

Jag får labba lite med detta i helgen tror jag[:)]

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/