| Author |
Message |
|
Pata
Joined: 09 Jan 2004, 19:40 Posts: 364
|
 Köpa dator från Dell?
Hej. Jag är på gång att skaffa ny dator. Har funderingar på att köpa från Dell och har bl.a tittat på deras Dimension 9200. http://www1.euro.dell.com/content/produ ... l=sv&s=dhsÄr det någon här som har erfarenhet av Dell? Är det prylar som funkar bra, är pålitliga och håller? Är support, garanti och försäkring OK? /pata "Hang on to your eccentricities, because they will give you a style."
|
| 10 Sep 2006, 10:51 |
|
 |
|
bjoel
Joined: 11 Aug 2002, 23:12 Posts: 8908 Location: Linköping
|
Jag har köpt ett antal Dell-datorer till mitt jobb och de har funkat OK. Tittar man på laptop-sidan så är de klart smäckigare än t.ex. IBM / Lenovo, men det är OK för priset. Deras på-platsen-service funkar riktigt bra, man ringer och förklarar felet och antingen så får man telefonhjälp direkt eller så kommer en reparatör nästa dag och lagar datorn.
En kompis som är datoradministratör på universitetet här i stan brukar hävda att de Dellar som har 3 års garanti som standard är bra, och de med ett års garanti som standard är mindre bra.
När jag har tittat runt på sistone har jag dock inte varit jätteimponerad av priset. De senaste stationära till jobbet blev HP istället.
|
| 10 Sep 2006, 11:03 |
|
 |
|
Bilton
Joined: 12 Aug 2002, 11:26 Posts: 4579 Location: Västra Mälardalen
|
Jag har en bärbar "Dell Inspirion 9100", jäkla rappel!
Mitt omdöme är: "Dell med support from Hell"! Det tog Dell 18(!) månader att konstatera att min disk var skadad från leverans! 18 månader av ständiga problem och otaliga timmars tjatande och väntande på support. 18 månader med en nästan värdelös maskin. Nu är enda kvarvarande problemet att den låter som en dammsugare när fläktarna ständigt går på högvarav trots nya fläktar, rena filter och uppdaterade drivrutiner.
Köp vad som helst, det är bättre än Dell! <img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>
Som jobbdator har jag nu en Sony Vaio som funkar mycket bra, tidigare har jag kört med HP bärbara utan problem.
/Bilton "Arbete främjar hälsa och välstånd och förhindrar många tillfällen till synd!" -Martin Luther
|
| 10 Sep 2006, 18:39 |
|
 |
|
Ron Thomson
Joined: 05 Jun 2004, 08:10 Posts: 1634 Location: Skellefteå
|
Frugans gamla dator (numer barndator) är en Dell och då vi hade garanti så funkade den utmärkt - skärmen flimmrade och dagen efter stod en ny på bron . Kompisen som har datafirma kör också med dell.
R.T.
|
| 10 Sep 2006, 19:27 |
|
 |
|
Knet
Joined: 18 Aug 2004, 20:33 Posts: 355
|
Jag har alltid kört på Dells datorer både på jobbet och hemma, har alltid fått toppservice och de datorer jag har fungerar förträffligt! <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
>>Att sitta och sjunga är som att stå och skita<<
|
| 10 Sep 2006, 20:15 |
|
 |
|
Emnitec
Joined: 09 Sep 2004, 20:46 Posts: 1305 Location: Råneå
|
Jag har två stationära Dell hemma och dom har funkat klockrent, den äldsta har gått dygnet runt i en 5 år nu.... Men, deras bärbara tycker jag känns lite plastiga och opålitliga.. Kanske för att jag är van tidigare Compaq och nu HP som har riktiga stridsvagnar till bärbara... /Emnitec http://blogg.emnitec.se<img src="http://www.emnitec.se/bilder/pierrsan.jpg" border=0>
|
| 10 Sep 2006, 20:23 |
|
 |
|
Renegade
Joined: 19 Jun 2005, 09:35 Posts: 5459 Location: Uppsala-la-la-la
|
Mina barn har varsin dator från Dell och de har hittills fungerat bra (köptes för ca 6 månader sedan).
/R
<img src="http://i14.photobucket.com/albums/a308/torn_and_frayed/red-tonguesmaller.gif" border=0> "Art is the last thing I'm worried about when I'm writing a song. As far as I'm concerned, art is just short for 'Arthur'." - Keith Richards
|
| 11 Sep 2006, 09:23 |
|
 |
|
kkrans
Joined: 13 Mar 2003, 00:26 Posts: 2693 Location: Solna, Sweden
|
Hehe, är själv tyckt Dell och HP gör kassa burkar som håller dåligt. Mina är dock och reser extremt mycket så man får väl nån slags måttstock på bärbara.
IBM Thinkpads som numera heter Lenovo har alltid varit de mest hållbara bärbara maskinerna i allafall för mig
|
| 12 Sep 2006, 01:02 |
|
 |
|
_jesper_
Joined: 19 May 2005, 22:28 Posts: 1206 Location:
|
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>quote:<hr height=1 noshade id=quote> Hehe, är själv tyckt Dell och HP gör kassa burkar som håller dåligt. Mina är dock och reser extremt mycket så man får väl nån slags måttstock på bärbara.
IBM Thinkpads som numera heter Lenovo har alltid varit de mest hållbara bärbara maskinerna i allafall för mig
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
IBMs thinkpad är gymma maskiner. Men är Lenovo lika bra?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ <b><font color=red>Till salu:</font id=red>[url="http://www.ovenholm.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8520"]akustisk gitarr (Tanglewood TW28)[/url]</b>
|
| 12 Sep 2006, 03:11 |
|
|