Härligt med vårkänslor, men se upp grabbar, så det inte går som för gamle bojaren Chorizzo!
Ett fall som visar att det inte räcker med att sköta sin egen körning på bästa sätt. Sitter man på en hoj så ligger man risigt till om det händer något, oavsett orsak och ansvar. Åker man hoj så finns hela tiden risken att något sån't här händer och man har inte en chans.
Han åkte på sin gamla Honda 500 här i Bollnäs, 50-sträcka och jag tror inte det gick fortare heller, då han precis åkt ur en rondell.
Dessvärre kom en bilist i motsatt riktining och gjorde en vänstersväng mitt framför nosen på honom, som renderade i en flygtur med mycket hård landning. I princip hela vänstersidan trasades sönder. Låg nersövd länge och sedan flera månader på sjukhus med många operationer. Blir aldrig riktigt hel igen, men är i farten och lika glad och trevlig som förut, tack och lov! Haltar lite och vänsterarmen har han inte mycket kontakt med, än mindre kontroll på. Så han spelar inte gitarr mer, och det är djävligt synd det!
Och för allt i världen, glöm aldrig att köra med halvljuset på! Det är alltför ofta man ser motorcyklar köra utan lyse, absolut livsfarligt!