Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

3 hotrails på längden?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=4&t=483
Page 1 of 1

Author:  Wheatenterror [ 19 Mar 2003, 10:00 ]
Post subject:  3 hotrails på längden?

<img src="http://w1.920.telia.com/~u92028367/idiot_med_ful_gitarr.jpg" border=0>

Jag satt och bläddrade i gamla tidningar och hittade den här i â€Â

Author:  bjoel [ 19 Mar 2003, 10:37 ]
Post subject: 

Om det bara är mickarnas inbördes volym som oroar dig så går ju det att ordna med lite motstånd innan sammanmixningen.

Author:  scrotumbuffalo [ 19 Mar 2003, 10:44 ]
Post subject: 

HERREJAEVLAAAAR!!!

Jag säger det av egen erfarenhet: droger är inte bra i längden...killen har ju byggt en jättekuk med strängar och cp-konfiguration....om strängdrag p.g.a. magnetism fortfarande är en giltig faktor så borde det inte vara den lättaste guran på jorden att intonera...sustainen lär lida rätt bra av detta också...hotrails är kalasbra, men jag tror nog att den här killen har fått användningen om bakfoten!!!

http://kickass.at/pungbuffel<img src="http://www.linkoping.bonet.se/pungbuffel/scrotum.gif" border=0>

Author:  Wheatenterror [ 19 Mar 2003, 16:05 ]
Post subject: 

Det intressanta är ljudupptagningen. I teorin så borde ca 5 cm polepiece(vad heter det på svenska?) ta upp mer av strängarnas rörelse än 2-3mm.
Ska i ärlighetens namn säga att jag inte tänkte så långt som till att 5cm magnet drar mer i strängarna.<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>

Att killen måste ha några allvarliga rubbningar är bara att konstatera med tanke på gitarrens form. + att han verkar ha spandex byxor.
Som psykologistudent så tror jag han har fastnat i Freuds Faliska stadie.<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>



Edited by - Wheatenterror on 19 March 2003 15:08:40

Author:  fender_ibanez [ 19 Mar 2003, 18:53 ]
Post subject: 

Risken är hög att det inte skulle låta så himla fantastiskt. En av anledningarna till att single-coils är tightare i basen än humbuckers (generellt) är väl att de "ser" mindra av strängen så att säga. Upptagningsområdet är mindre. I det här fallet är ju upptagningsområdet kort sagt enormt. Risken verkar hög för luddigt ljud.

Nä nu ska jag ta och hoppa från en bro!

Author:  SentToYou FromHeaven [ 20 Mar 2003, 04:15 ]
Post subject: 

<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>quote:<hr height=1 noshade id=quote>


Vad säger man grabben verkar vara en idiot, med ruskigt dålig smak.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Skulle man vara en idiot för att man har gitarr som ser ut som en kuk?

Hört talas om humor?

http://www.geocities.com/no_song_unheard/

Edited by - SentToYou FromHeaven on 20 March 2003 03:16:20

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/