| Ljudbojen.com https://ljudbojen.com/ |
|
| Värsta tone-suck pedalen! https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=31&t=51890 |
Page 1 of 1 |
| Author: | Shoegazers Anonymous [ 21 Jan 2011, 15:27 ] |
| Post subject: | Värsta tone-suck pedalen! |
Lista vilken pedal du tycker är den värsta tone-suck pedalen genom tiderna. Finns två kategorier: 1: När pedalen är i on-läge. 2: När pedalen är i off-läge. "One chord is fine. Two chords are pushing it. Three chords and you´re into jazz - Lou Reed"
|
|
| Author: | frans [ 21 Jan 2011, 15:32 ] |
| Post subject: | |
när pedalen är i on läge så röstar jag för pedaler av typen tu-2, pitchblack och liknande... |
|
| Author: | jazzfromhell [ 21 Jan 2011, 15:36 ] |
| Post subject: | |
[:D] |
|
| Author: | Shoegazers Anonymous [ 21 Jan 2011, 15:57 ] |
| Post subject: | |
frans wrote: när pedalen är i on läge så röstar jag för pedaler av typen tu-2, pitchblack och liknande... Jag bara visste att den skulle komma, frågan var hur fort... [:D] Kan väl lika gärna lägga till öronproppar, alkohol, tabletter osv till listan - även om de inte är pedaler. "One chord is fine. Two chords are pushing it. Three chords and you´re into jazz - Lou Reed"
|
|
| Author: | omalm [ 21 Jan 2011, 16:13 ] |
| Post subject: | |
Wha-wha-pedaler suger ton utav bara fan i off-läge. Största syndaren är väl den vanliga CryBabyn, men i princip varenda en som inte har TB tycker jag knycker. |
|
| Author: | Maestro_Mikk [ 21 Jan 2011, 16:26 ] |
| Post subject: | |
finns inte en suck av orginaltonen när den passerat en crybaby i onläge tycker jag http://www.myspace.com/mikaelwigstrom |
|
| Author: | Lurwas [ 21 Jan 2011, 16:42 ] |
| Post subject: | |
Digitech Whammy-4 suger en hel del ton i offläge. I onläge när man använder den tonsugningen det mista man lägger märke till så att säga. Jag TB-moddade min med gott resultat! |
|
| Author: | Nut [ 21 Jan 2011, 19:54 ] |
| Post subject: | |
Behringer [:D] |
|
| Author: | Alias123 [ 21 Jan 2011, 21:54 ] |
| Post subject: | |
omalm wrote: Wha-wha-pedaler suger ton utav bara fan i off-läge. Största syndaren är väl den vanliga CryBabyn, men i princip varenda en som inte har TB tycker jag knycker. +1 på den - gamla Cry Baby GCB-95 är nog den värsta jag kan komma ihåg... (Trevlig pedal i övrigt dock.)
|
|
| Author: | frans [ 21 Jan 2011, 21:59 ] |
| Post subject: | |
Shoegazers Anonymous wrote: frans wrote: när pedalen är i on läge så röstar jag för pedaler av typen tu-2, pitchblack och liknande... Jag bara visste att den skulle komma, frågan var hur fort... [:D] Kan väl lika gärna lägga till öronproppar, alkohol, tabletter osv till listan - även om de inte är pedaler. "One chord is fine. Two chords are pushing it. Three chords and you´re into jazz - Lou Reed" ![]() [:I][:o)][B)] sorry... kunde inte låta bli... |
|
| Author: | Shoegazers Anonymous [ 21 Jan 2011, 23:47 ] |
| Post subject: | |
frans wrote: Shoegazers Anonymous wrote: frans wrote: när pedalen är i on läge så röstar jag för pedaler av typen tu-2, pitchblack och liknande... Jag bara visste att den skulle komma, frågan var hur fort... [:D] Kan väl lika gärna lägga till öronproppar, alkohol, tabletter osv till listan - även om de inte är pedaler. "One chord is fine. Two chords are pushing it. Three chords and you´re into jazz - Lou Reed" ![]() [:I][:o)][B)] sorry... kunde inte låta bli... Inga problem, den var upplagd och klar att sätta i krysset.[:)] Jag tänkte när jag skrev tråden att jag själv skulle lägga in TU-2 som värsta alla kategorier men sket i det. "One chord is fine. Two chords are pushing it. Three chords and you´re into jazz - Lou Reed"
|
|
| Page 1 of 1 | All times are UTC + 1 hour [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|