
Re: Jag måste ju vara dummast i hela världen jag??
Tubis wrote:
David Wikström wrote:
Tack. Det funkade. Synd bara att den tar så mycket volym med sig. Man vill ju bara ändra tonen liksom.
Sätt en lägre "source" resistans och en större konding.
Testade det också, men jag slopar den här idén.
Det får bli volympedal. Tror jag kommer få användning av den faktiskt.
DNS wrote:
Vad handlar dehär tråden om?
När jag startade tråden ville jag inte krångla till det man att snacka om vad kretsen skulle användas till. Det leder lätt till att folk svarar på andra frågor än just det man frågar. Så därför ritade jag ut världens minstaste schema och gick rakt på sak.
Men som svar på din fråga så är det så att jag köpte en trasig cry baby (i jättefint skick) för att bygga om den till expressionpedal till att använda med min nya delaypedal Strymon Timeline. Förbannat bra delaypedal måste jag säga. Vi spelar till metronom så det är jäkligt skönt att kunna ställa in delayet efter bpm och inte bara tap som alla andra delaypedaler verkar envisas med.
Men så slog det mig att det borde gå att ha en funktion till i expressionpedalen, så jag kommer sätta mig efter kaffet nu och se ifall jag kan få den att bli en volympedal också. Dessutom försöka komma på en lösning till externa LEDs till den och kanske min wahwah också så man ser när de är av och på..