View unanswered posts | View active topics It is currently 17 Jun 2026, 19:15



Reply to topic  [ 2 posts ] 
Boost in i försteget v.s mastervolym? 
Author Message
User avatar

Joined: 16 Mar 2008, 16:06
Posts: 2957
Location: Knivsöder!
Post Boost in i försteget v.s mastervolym?
Kanske en rätt uppenbart dum fråga för den som vet, men kan man säga att man får "samma" effekt av att boosta signalen med en clean boost in i tex en Twin utan mastervolym som att dra upp volymratten på en Twin med master och hålla mastern lite lägre?

Inte för att det spelar mig någon större roll, men jag kom att fundera på det bara och blev nyfiken. :?:


27 Feb 2014, 14:59
Profile WWW

Joined: 08 Jan 2008, 10:48
Posts: 1988
Location: Uppsala
Post Re: Boost in i försteget v.s mastervolym?
Det beror på många olika faktorer. Om boosten ger ifrån sig en signal som är tillräckligt hög för att första steget i förstärkaren ska börja dista, så blir det inte samma sak.

Om signalen inte klipper första steget kan det bli ungefär samma sak. Finns dock en del annat som kan påverka. Finns t.ex. en "bright"-kondning över volymkontrollen blir det olika.

"Clean" boostar är ju inte heller nödvändigtvis helt rena. Kör du 20dB "clean" boost på en het humbuckersignal i en pedal som drivs med 9V lär det knappast vara ren signal ut från pedalen.

_________________
Erik R

"Marshall equipment is made to pass on your sounds. Faithfully. Without distortion." (tidig Marshall-slogan)


27 Feb 2014, 15:46
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 2 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.