View unanswered posts | View active topics It is currently 16 Oct 2026, 01:32



Reply to topic  [ 4 posts ] 
JTM30 Vad är grejen? 
Author Message

Joined: 03 Jan 2008, 13:12
Posts: 438
Location: Mariestad
Post JTM30 Vad är grejen?
Hej,

Har kollat lite på schemat för en JTM30. Om man gör en lätt koll på schemat så verkar det som att rören inte används fullt ut utan att det är en massa transistorer och annat som gör försteget? Är det så?

Jag har som sagt bara gjort en överblick då jag inte sitter på kunskap för att fördjupa mig mer så rätta mig gärna om jag har fel...

Mvh Jocke


15 Jan 2014, 00:20
Profile WWW

Joined: 27 Dec 2007, 15:16
Posts: 7529
Location: Uddevalla
Post Re: JTM30 Vad är grejen?
Inte transistorer men dioderna D1-D4 http://www.drtube.com/schematics/marsha ... -61-02.pdf Ett mörkt kapitel i Marshalls historia där man påstår helrör men kör med diodklippningsdistortion.

_________________
Johan Hansson


15 Jan 2014, 00:28
Profile
User avatar

Joined: 07 Sep 2008, 11:14
Posts: 7492
Location: Götelaborg
Post Re: JTM30 Vad är grejen?
De senare JTM,30 samt 60,har det gemensamt att en hel del av disten bottnar i diodklippning. E inte bara jag som moddat levande skiten ur dem utan även Izzy,å jag räknar med att han stämmer i vad det lider.

Hur som helst så e mkt vunnet på att klippa väck dioderna ur kretsen. På det har du helt rätt i att div spänningsdelning behövs mellan stegen,men det är fortfarande värt det i allra högsta grad.
Lite av poängen med JTM´s e att det på sitt sätt,ur ett mod perspektiv,e lite av de bortglömda Marshall maskinerna och de kan då definitivt fås att ryta bra mycket bättre än de gör original.
Nu skiljer det en del i drivspänningar mellan 30 och 60,och tillika vad avser val av slutrör,men det är fortfarande inte det avgörande i sammanhanget.

Sen har de rykte om sig att gå väldigt varmt,vilket stämmer. 60 modellen mer än 30´an. Något som är enkelt avhjälpt med en liten datorfläkt till att börja med,och spänningen till den tar du med fördel i början av lågspänningskretsen som bla driver maskinen reläer mm. En vanlig 12VDC fläkt duger fint och vad vidare är räcker det i princip att den snurrar. Det handlar INTE om att alstra en storm utan bara om luftväxling.
Sen har vissa av dem i engelsmännens outgrundliga visdom ingen avluftning upptill på cabben. Ger det för handen att den varma luft som framför allt slutrören alstrar inte har någonstans att evakuera.. Mao,fräs ett spår å dit med ett raster i överkant om din maskin saknar.

60 modellen i sin tur lider även av den enorma visdom som gjort att man installerat maskinens huvud elektrolyter precis intill där slutrören sitter och chassiet har fullt med evakueringshål (i underkant vid slutrören).
En milt sagt fullkomligt idiotisk konstruktion och till den grad att det bakre kortet i dem slår sig vågigt som en tsunami. Lösningen...se ovan,men om maskinen i det varit i bruk SKALL lytar bytas. De har garanterat passerat övre tempgräns,och det med marginal.

Vad sen gäller topologi kring preampen kan de efter att man slaktat ur de förhatliga klippdioderna iaf för min smak låta lite hårt. Enkelt åtgärdat genom att man labbar med storlek på droppmotstånden i B+ railen.

Om det sen e ngt mer specifikt du undrar så...fråga på :D

_________________
jesper@by-racing.se
Racing amps-like having bacon...for your ears.


15 Jan 2014, 00:33
Profile

Joined: 03 Jan 2008, 13:12
Posts: 438
Location: Mariestad
Post Re: JTM30 Vad är grejen?
Tack för bra svar, det uppskattas skarpt!!!

Blev erbjuden att få en i byte. Kollade på schemat och började undra lite.
Är lite sugen på att ge mig på den men samtidigt så känns det som att det blir ytterligare en sak som blir liggande :)

/Jocke


15 Jan 2014, 00:44
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.