View unanswered posts | View active topics It is currently 21 Jun 2026, 18:16



Reply to topic  [ 6 posts ] 
Blanda högtalare 
Author Message
User avatar

Joined: 13 Jul 2010, 13:24
Posts: 3062
Post Blanda högtalare
Vissa blandar ju olika högtalare i förstärkare, olika typer eller olika storlekar. Vad är er erfarenhet, speciellt när det gäller att blanda storlekar fördomsfritt?
Nån som kan säga t.ex hur det vore med 15" + 8", två tolvor och en åtta, eller annan valfri ovanligt kombination?

För egen del slänger jag ofta i två olika typer av element när tillfälle ges. Har t.ex en 2x10" med en keramisk och en alnico Jensen, och en 2x12" med en Celestion G12H och en Eminence Private Jack. Logiken är väl både att testa och att blanda olika världar i ett skåp - varför två likadana när man kan ha två olika, liksom... :wink:
I studiosammanhang är det som intressantast. Speciellt när man lärt sig hur högtalarna låter. Vad gäller 2x12:an i studio har Private Jack fått alla jobb hittills, medan g12:an fått stå ouppmicka och sympatilåta.

Nu har jag behov av att installera nya element i en 4x10, och banta antalet högtalare. Två tior eller tolvor skulle väl vara standard, även om skåpet är onödigt stort.
Så det bara slog mig, när jag nu ska göra om baffeln ändå... 15" och 10" kanske? Två 10" och en 8"...?

Tanken är att skåpet ska vara allround och kunna ta nästan vilken förstärkare som helst. Men minimikravet är att min Overtone Special 50W ska funka ihop med skåpet.

Ska tillägga att med i spelet finns också ett Vox basskåp från mitten av 60-talet som egentligen ska ha sk Celestion spiders 15". Ett orinalelement är blåst, det andra försvunnet. Funderar även på hur jag ska utrusta detta skåp, då vintage spec inte är något direkt krav. Snarare skulle jag spela gitarr genom det.

Tacksam för alla resonemang och funderingar kring ämnet! :)

_________________
"Hey mister turn it on, turn it up, turn me loose"


26 Dec 2012, 23:45
Profile

Joined: 01 Jan 2008, 18:58
Posts: 1487
Post Re: Blanda högtalare
Att blanda högtalarstorlekar har jag gjort i några lådor. Det ger ofta en mer komplett ljudbild och man kan även påverka ljudet en hel del med valet av högtalare. Mer är svårt att säga utan att gå in på specifika högtalare och deras karaktärer. Eftersom jag är dålig på hur gitarrer låter genom vissa högtalare så kan jag inte ge något råd om vad du ska använda.

Men till munspelet har jag en 1x12 och 2 x 8 låda. En 12" cannabis rex 8 ohm, ger botten och tryck. Sen har jag provat olika 8:or. Jag har kommit fram till att två st 4 ohms i serie är bäst för mig eftersom de får dela på signalen på det viset och inte blir lika framträdande. För hur konstigt det än låter så är många 8:or så effektiva att de tar överhanden i ljudbilden.
8:ora är en Weber sig8 med slät kon som ger riv och en Jensen P8R som ger lite gammaldags munspelshorn.

Hoppas att det gav nånting.. :wink:


29 Dec 2012, 00:45
Profile WWW
User avatar

Joined: 13 Jul 2010, 13:24
Posts: 3062
Post Re: Blanda högtalare
Nä det är svårt att ge råd, när det knappt nånstans går att testa olika högtalare för egen del..
Tänkte om nån testat mot det mer extrema hållet med bladningar..?
Det är i alla fall sällan man ser sånt. 15" och 10" känna lite intressant i Vox skpet.
Första modellen körde 15 och 12, sen blev det 15+15 som i min. Något senare lades serien ned när bl.a McCartney och Entwhislte spelade sönde sluttransistorer på löpande band.

Nån som tycker att 15 och 10 verkar helt galet, på välgrundade orsaker, för gitarr? :)
Man får ju beakta de olika högtalarnas sensitivitet osv förstås.

_________________
"Hey mister turn it on, turn it up, turn me loose"


29 Dec 2012, 01:44
Profile

Joined: 15 Dec 2008, 02:22
Posts: 153
Location: Göteborg
Post Re: Blanda högtalare
Hej ! Jag har byggt några s.k. de-tuned-cabinets efter Kevin O´Connors lilla bok i ämnet . Den låda jag är mest nöjd med har
2 olika 12" element : Weber Califonia 12" cer. m. paperdome och ett 12" Altec Lansing . Vill minnas att Kevin skriver någonstans om att med olika element i parallell så jämnar de ut varandras toppar och dalar i resp. impedanskurva vilket kan vara en fördel. En sån här låda har ju två extra 12"s hål utan element . Man kan säga att det är en 4-tolva med bara två element
monterade . Jag brukar mont. dem diagonalt , ett nere och ett upptill.
Jag har också en låda med en Electrovoice 15" (ur forceserien ) + en JBL D120 12" . Låter jättebra , rent och kraftfullt om man vill ... Bäst är , om man kan prova med olika element . Är ett väldigt känsligt och/eller tål lägre effekt , kan man t.o.m.
löda in ett litet effektmotstånd i serie med det elementet 2-10 ohm/20W förslagsvis för att inte överbelasta och för att jämna ut ljudstyrkorna från resp. element . Det gör inte så jättemycket för totala impedansen om det är parallellkopplat : Ex.
8//8 ohm = 4 ohm 8//(8+3 ohm motst.)= 8//11 =4,6 ohm
En 4x10" låda med bara två 10" , ev. mixade typer , dvs. i "de-tuned " configuration , blir också både lättare viktmässigt och billigare än en komplett 4x10" låda ........ Kort sagt , man får prova sig fram ...... spännande är det i alla fall ...
( I min starkt moddade Twin Reverb reissue har jag ett 12" Jensen Tornado Neo parallellt med en 12" Weber Califonia . Gillar den kombinatioen också ) .


29 Dec 2012, 12:30
Profile WWW
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 21:55
Posts: 2892
Location: Uppsala
Post Re: Blanda högtalare
Filtrerar man inte, gärna med en hipassfilter på den minsta högtalaren så kan man få problem, ety den minsta oftast klarar minst i effekt och speciellt på basområdet.. Går att fixa med olika impedanser (högre på den minsta)
men då blir det så besvärligt att räkna :oops: , annars ett hipass är ju bara en konding.....


29 Dec 2012, 21:52
Profile
User avatar

Joined: 13 Jul 2010, 13:24
Posts: 3062
Post Re: Blanda högtalare
Det där med detuned låter ju intressant, tackar för det tipset. Nästan givet att prova i så fall med den 4x10 lådan jag har. Ska kolla upp det där lite mer. Finns väl också möjligheten att förstora två av hålen så att de tar tolvtummare.

Kom inte att tänka på det där med att små högtalare generellt klarar mindre effekt, men det är ju givetvis så...

_________________
"Hey mister turn it on, turn it up, turn me loose"


29 Dec 2012, 22:17
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.