Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Vad kallas detta filter
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=72794
Page 1 of 1

Author:  busse [ 18 May 2012, 11:42 ]
Post subject:  Vad kallas detta filter

Vad kallas det filter som består av ett motstånd som parallelkopplats med en konding? Detta filter finns bla i vissa Marshall stärkare då med en 470pF konding parallelt med ett 470K motstånd tex här http://www.drtube.com/schematics/marshall/1987pljp.gif

Vad kallas detta filter och hur räknar man ut frekvensen för detta filter? Kondingen avgör väl hur mycket diskant som skall släppas igenom, detta är ju en form av treble bleed.

Håller på och skall modda ett hembyggt transistordrivet standalone reverb och tänkte sätta in en konding för att öka diskanten lite på den torra signalen och då vore det fint att kunna räkna ut på ett ungefär och inte bara chans sätta in en konding. Har googlat men vet som sagt inte riktigt vad jag skall söka på :oops:

Author:  Axewall [ 18 May 2012, 17:37 ]
Post subject:  Re: Vad kallas detta filter

Hej busse! Jag har ofta manipulerat Duncan Tone Stack calculator http://www.duncanamps.com/tsc/ på olika sätt för att kunna "se" vad som händer med filter. Oftast är det "Marshall" jag utgår ifrån.

För att få t.ex. det filter (shelf-filter) som ofta finns i bl.a. Marshall-förstärkare:

Ändra Zsrc till 38k
Behåll C1 470p
Ändra R1 till 470k
Ändra R2 till 1
Ändra C2 till 10u
Ändra C3 till 1p
Ändra R4 till 1
Ändra R3 till linear och "dra" Bass till 47%
Ändra R5 till 1M

Nu ser du vad filtret gör med den signalen.
Vill du belasta filtret mer så sänk värdet på R5 till vad som gäller i din koppling. Ändra också Zsrc för att passa den koppling du har.

Hoppas det kan hjälpa dig!

/Mats

Author:  busse [ 19 May 2012, 07:40 ]
Post subject:  Re: Vad kallas detta filter

Skall testa lite med TSC och se vad som händer

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/