View unanswered posts | View active topics It is currently 25 Jun 2026, 09:28



Reply to topic  [ 4 posts ] 
Appropå det med rör i combos 
Author Message
User avatar

Joined: 07 Sep 2008, 11:14
Posts: 7492
Location: Götelaborg
Post Appropå det med rör i combos
Vi har ju vid tillfälle avhandlat det med rörinstallationer i combos och kanske framför allt då det med att försöka få socklarna flytande.
En grej jag grunnat över lite är varför man då inte använder sig av små gummigenomföringar i större grad än man gör? Alltså att installera gummigenomföringar som skruvarna för socklarna dras igenom.
Dessa är ju billiga samt enkla att installera,och kompletterar man det med en bricka av vettig storlek på ömse sida av skruv resp mutter borde ju det räcka mycket långt i sammanhanget.?

Till det med direkt vibration då,som i de vibrationer som alstras med luft-till skillnad mot chassievibration,så borde ju ngn form av sköld funka tycker jag.?
Sedan har jag reagerat på en lösning i de italienska stärkarna vad avser skärm. De har som en "tunna" med en split på...som man trär över förstegsröret ifråga och sedan ligger där en kabel lindad runt denna skärm samt att den är fastlödd i ena änden i skärmen i sig och den andra i sin tur då i chassie.
Frågan e dock om det behövs vs "det vanliga" sättet så länge man nu som sagt gummiupphänger sockeln. En skärm installerad borde ju rimligen skydda mot direkt vibrationsstrålning med.?

Skall ta ngn bild av den där lösningen idag å posta senare ikväll.

Hur som. Anledningen att jag tar upp det är att jag TROR att jag dödat ett gammalt Telefunken "red tip" ECC83 som effekt av vibrationer i min ombyggda Roland Bolt.
Att original RCA 7591 piporna skallrar som marackas är iaf att ställa bortom allt tvivel.

Grejen e vad vidare är specifikt med DEN maskinen att slutrören har som en "korg" som de installeras i som sitter fast i bakstycket. Jag kan inte annat än undra ifall det då vore en ide att sätta en solid plåt framåt,in mot högtalaren,för att undvika de direkta vibrationer som slutrören ändå utsätts för.

Image
(Korgen jag talar om)

_________________
jesper@by-racing.se
Racing amps-like having bacon...for your ears.


13 Apr 2012, 14:13
Profile

Joined: 28 Dec 2007, 00:49
Posts: 2176
Location: Blekinge
Post Re: Appropå det med rör i combos
Klurar lite på om sockeln blir lite varm och att isf vanliga skruvar utan gummiupphängning liksom hjälpar till att leda bort lite värme.


13 Apr 2012, 14:56
Profile
User avatar

Joined: 07 Sep 2008, 11:14
Posts: 7492
Location: Götelaborg
Post Re: Appropå det med rör i combos
Iofs en vettig input....

Hur som.

Image

Sådär ser gummiupphängningen ut på FBT;er mm. Mao små gummigenomföringar som i effekt vibrationsavlastar sockeln. Addera till det då de "tunnor" jag snackar om ovan (hitta de fan inte i röran),så inser man snart vad man försökt sig till iaf. Jag tror det kan vara en vettig idé.
Har ju bla vidrört detta med Aleks vid tillfälle och det hela ÄR svårare än man kanske initialt kan tro. Varför...det framför allt i combos tål att begrundas i min mening.


Nåja.
Vidare vet de minnesgoda att jag vid tillfälle snackat om det med en speciell tång till att tvinna glödspänningstråd mm med.

Image

Såhär ser den alltså ut. En sk "Safetywire tång". Man har den EGENTLIGEN till att tvinna tunn rostfri tråd genom små hål man gjort i skruvskallar eller muttrar inom flyget eller inom racingindustrin. Poängen e att man på så vis mkt snabbt rent okulärt kan bedöma ifall skruven ifråga rört sig-vilket man inser med logik kan vara av värde.
I "vårt" fall kan man alltså använda den till att tvinna växelspänningskabel med.

Image

Det är alltså så att skallen i botten sitter i en trapetsgänga och genom att dra i den så vrids alltså tången kring sin egen axel,varvid man tvinnar tex tråd/kabel då.

Vet som sagt att bla Biltema sålt ngt liknande tidigare. Min relativt välanvända....mojo.. :lol: :lol: ,har varit med runt många många racerbanor... 8) 8) (Den kommer ursprungligen från ngt som heter Deamon Tweaks i England)

Så....kort sagt kommer mina tvinnade kablar,med tången på bilden,för ALL tid vara snabbare än de ni ev gör när ni väl skaffar en...inser ju vem som helst. Mojo...i sanning.. :shock: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
jesper@by-racing.se
Racing amps-like having bacon...for your ears.


13 Apr 2012, 20:50
Profile

Joined: 31 Dec 2007, 15:28
Posts: 2251
Location:
Post Re: Appropå det med rör i combos
Annars kan man sätta kabeln i en borrmaskin/skruvdragare. Jag har gjort kilometervis med kabel på det sättet.

_________________
"The Tone is in your pants"

http://kuhnamps.com


14 Apr 2012, 09:28
Profile ICQ WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.