View unanswered posts | View active topics It is currently 13 May 2026, 11:01



Reply to topic  [ 24 posts ] 
Fender 60-tals transformator för export 
Author Message

Joined: 25 Nov 2009, 20:44
Posts: 97
Location:
Post Fender 60-tals transformator för export
Hittade denna information på http://www.superchamp.dk/papers/dating_ ... e_amps.htm

"Export models - We've confirmed that Fender amps were distributed by Hagström in Sweden. Not only that, but to meet Swedish safety codes, Hagström removed the external voltage selector switch (fitted to all blackface and silverface export models) and hardwired it internally (see photos). Notice that the original Fender back panel was removed and replaced with a Hagström panel".


Image

Kan någon berätta lite mer om de förstärkare som har dessa transformatorer med spänningsväljare. Uppfyller dom Svenska säkerhetskrav i dagsläget och vad var det som inte ansågs säkert när dom kom till Sverige? De förstärkare som har dessa transformatorer borde väl vara lite mer attraktiva att importera än de som har 110V?


24 Nov 2010, 19:02
Profile ICQ YIM WWW
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 21:55
Posts: 2892
Location: Uppsala
Post 
Der var för att uppfylla SEMKO regler som de ändrades, kanske inte bara trafan.
Stärkare som inte var SEMKOanpassade ansågs förut som "bättre.


24 Nov 2010, 19:36
Profile

Joined: 21 Nov 2004, 23:16
Posts: 2772
Post 
Fender tillverkade förstärkare med nättransformator för export. De hade spänningsväljare med märkplåt enligt bilden. För att få stärkarna S-märkta i Sverige, togs dock spänningsväljaren bort, och transformatorns tappningar för andra spänningar än 220 V löddes till lödstöd inne i stärkaren. Hålet där spänningsväljaren suttit sattes igen med en bakelitplatta e.d.

Om man ska importera en gammal stärkare, är det förståss bättre att importera en som redan har nättransformator som, antingen med omkopplare eller med att löda om trådar, går att koppla om till 230 V som vi har idag i Sverige.

Att stärkarna skulle låta bättre med 110-Voltstrafona som satt i stärkare ämnade enbart för Amerika, anser jag vara, typ, bullshit. Kanske, kanske, kanske låter det annorlunda, med vad är bättre? Och hur ska man kunna göra en rättvis jämförelse?

Om man importerar 60- och 70-tals Fenderstärkare exempelvis från övriga Europa, är det stor sannolikhet att de har Fenders originalexportrafo och spänningsväljaren med den röda plåten.

En annan sak! Före någonstans runt 1965 importerade Hagström Fenderstärkare UTAN nättrafo. Sedan satte de in sina egna, typ, nättransformatorer. Dessa ser inte alls ut som Fenders transformatorer och, i många fall, ger de helt andra spänningar än vad Fenders transformatorer gör.

Image
Stärkare med, av Hagström, borttagen spänningsväljare och med svensk bakpanel.


Image Image
Stärkare för export, som de såg ut från Fender (pilrattarna på spänningsväljarna är här borttagna).


Image Image
Fenders exporttrafo respektive Hagströms egna trafo i två olika Fender Super Reverb.

Sven-Johan
Rörförstärkartekniker

"<i>Skit kul, som sär skrivarn sa."]"


24 Nov 2010, 20:58
Profile

Joined: 10 Jul 2010, 21:54
Posts: 257
Location:
Post 
Her er to Super Reverb fra april '65.
Den ene er en urørt export model, mens den andre har blitt modifisert etter NEMKO krav.
NEMKO er den norske varianten an SEMKO.
Disse modifikasjonene ble ofte gjort av reparatører i butikkene som skulle selge forsterkerne,
og det ser ikke bestandig så profesjonelt ut.
Jeg har sett blonde Bassman fra mars '65 med Hagstrømtrafo,
så jeg tror skiftet til export trafo skjedde tidlig '65.
Skepsisen jeg har sett i forhold til originale modeller, har vært i forhold til Hagstrøm trafoene.
Ellers i Europa er Hagstrøm trafoer like populære som Folkesson mod på originale Plexi.

Image
Fullversjon: http://sportsfiske.nu/foto/arkiv/44464/110138.jpg

Image
Fullversjon: http://sportsfiske.nu/foto/arkiv/44464/110139.jpg


24 Nov 2010, 22:34
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 31 Dec 2007, 15:28
Posts: 2251
Location:
Post 
Quote:
Att stärkarna skulle låta bättre med 110-Voltstrafona som satt i stärkare ämnade enbart för Amerika, anser jag vara, typ, bullshit. Kanske, kanske, kanske låter det annorlunda, med vad är bättre? Och hur ska man kunna göra en rättvis jämförelse?

Jag brukar säga så här till kunden: Originaltrafona är gjorda för 60Hz, här i Sverige har vi 50Hz. En mellantrafo kan därför inte återskapa rätt spänningar och sag. För att stärkarn ska <i>låta så original som möjligt"] måste du byta till en trafo som är gjord för 50Hz!
Eller hur?[;)]

"The Tone is in your pants"

http://kuhnamps.com


24 Nov 2010, 22:36
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 02 Mar 2003, 23:01
Posts: 1934
Location: Bollnäs
Post 
Martin Kuhn wrote:

Quote:
Att stärkarna skulle låta bättre med 110-Voltstrafona som satt i stärkare ämnade enbart för Amerika, anser jag vara, typ, bullshit. Kanske, kanske, kanske låter det annorlunda, med vad är bättre? Och hur ska man kunna göra en rättvis jämförelse?

Jag brukar säga så här till kunden: Originaltrafona är gjorda för 60Hz, här i Sverige har vi 50Hz. En mellantrafo kan därför inte återskapa rätt spänningar och sag. För att stärkarn ska <i>låta så original som möjligt"] måste du byta till en trafo som är gjord för 50Hz!
Eller hur?[;)]

"The Tone is in your pants"

http://kuhnamps.com
Som komplement och förtydligande, så är det alltså så att en trafo tillverkad för 50Hz har en större kärna än motsvarande trafo för 60Hz. Det krävs för att den ska prestera lika. M.a.o. är en trafo för 60Hz något underdimensionerad om man matar den med 50Hz, även om späningarna stämmer.

Många Amerikanska förstärkare som importerades hit var tidigare avsedda för den Brittiska spänningen 240V. T.ex. Ampeg och Traynor. På den tiden hade vi 220V i vägguttagen, så de förstärkarna har aldrig presterat som avsett här.

Vad gäller Fender och "Hagtröm-trafo", så har jag i två fall konstaterat att den i Super Reverb ger rätt sekundärspänningar vid max 210V in. De har alltså alltid gett för höga spänningar, ganska rejält numera. En Deluxe Reveb däremot har inte alls så höga spänningar att det krävs ett transformatorbyte.
Jag har f.ö. bara sett dessa transformatorer i förstärkare från -65 och -66.

/Sixten


24 Nov 2010, 23:11
Profile WWW

Joined: 21 Nov 2004, 23:16
Posts: 2772
Post 
Sustain wrote:

...Jag har f.ö. bara sett dessa transformatorer [Hagströmtrafos] i förstärkare från -65 och -66...
Det verkar vara väldigt ovanligt med Fenderstärkare importerade av Hagström före 1965. Jag har bara sett en eller två (vad jag minns), varav en var en blond Bassman som hade Hagströmtrafo.

Jag har däremot sett många Super Reverb från 1965 där vissa har haft Hagströmtrafo och andra har haft Fenders exporttrafo. Verkar som att övergången till Fenders original exporttrafo hände 1965. I alla fall för Super Reverb... Däremot har jag sett t.ex. Deluxe Reverb från 1966 som har Hagströmtrafo...

Sven-Johan
Rörförstärkartekniker

"<i>Skit kul, som sär skrivarn sa."]"


24 Nov 2010, 23:26
Profile

Joined: 21 Nov 2004, 23:16
Posts: 2772
Post 
Martin Kuhn wrote:

...För att stärkarn ska <i>låta så original som möjligt"] måste du byta till en trafo som är gjord för 50Hz!
Eller hur?[;)]...
[^] [^] [^]

Sven-Johan
Rörförstärkartekniker

"<i>Skit kul, som sär skrivarn sa."]"


24 Nov 2010, 23:28
Profile

Joined: 12 Jun 2005, 04:28
Posts: 909
Location: Estocolmo
Post 
...och dessutom är väl inte spänningen i USA 110 volt längre? Snarare 120?

Alltså är det väl lika bra att lägga ner hela spekulationen kring "originalljudet" och köpa en flaska revaxör istället?

Eller?

/Uffe

- The Mayor of Simpleton -

http://www.guitarlabs.se

EDIT: Nu var jag kanske raljant i överkant [:D]. Tråden är intressant och jag tycker inte att diskussionen, som sådan, ska läggas ner. Jag menar dock att förutsättningarna är så annorlunda nu och att referensramarna ändrats så mycket att "originalljudet" egentligen inte längre existerar som referens.


24 Nov 2010, 23:39
Profile WWW
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 21:55
Posts: 2892
Location: Uppsala
Post 
Och jag refererade bara till vad man "sa" på 60-talet...
Rykten (eller sant) att Semkoanpassningen försämrade nåt. Vad vet jag, jag var liten då [:)]


24 Nov 2010, 23:59
Profile

Joined: 21 Nov 2004, 23:16
Posts: 2772
Post 
janarn wrote:

...Ellers i Europa er Hagstrøm trafoer like populære som Folkesson mod på originale Plexi...
[:D] [:D] [:D] [:D] [:D] [:D]

Sven-Johan
Rörförstärkartekniker

"<i>Skit kul, som sär skrivarn sa."]"


30 Nov 2010, 10:25
Profile

Joined: 08 May 2011, 12:23
Posts: 58
Post 
Hej,
jag har en SR med en amerikansk transformator. Ursprungligen hade den en Hagströms transformator.Jag undrar hur man skall göra för att ställa in transformatorn på 240V. De ihopknippade lednngarna som inte använts har olika färg. Eller är det ohmmetern som gäller?
//Anders


16 May 2011, 00:04
Profile
User avatar

Joined: 11 Nov 2004, 22:59
Posts: 3783
Location: Stockholm Sweden
Post 
anderslonn wrote:

Hej,
jag har en SR med en amerikans transformator. Ursprungligen hade den en Hagströms transformator.Jag undrar hur man skall göra för att ställa in transformatorn på 240V. De ihopknippade lednngarna som inte använts har ilika färg. Eller är det ohmmetern som gäller?
//Anders


Ett bonna-sätt att få kolla på powertrafon är att ta bort rören (även likritkaren). Sedan ansluter du en lågvoltstrafo på lämpligen 24V AC och testar de olika primärerna. Då kan du kolla vad trafon ger på sekundärsidan och multiplicera med 10. Du får en god uppfattning om vilka primärtåtar som är vilka. Utan att skada något. Mät till att börja med glöden och jämför med vad du har idag.

Det går att mäta resistans också, men jag vet inte om man utifrån det kan räkna ut vilken primär som är vilken. Det finns rimligen ett förhållande mellan tänkt primäspänning, resistans och sekundärspänning. Kan tänka mig att den primär som mäter halva resistansen mot nuvarande (220V eller vad nu har anslutet) bör vara 110V, men det är min gissning. Någon annan här vet förstås.

/Gunnar


16 May 2011, 09:02
Profile
User avatar

Joined: 02 Mar 2003, 23:01
Posts: 1934
Location: Bollnäs
Post 
Har skrivit i Bias-tråden, men det passar egentligen bättre här, så jag tar det här också.

Om det är en original exporttrafo som sitter i nu, så ska den gå att koppla för 230V.
Enligt ett schema, (som egentligen är för 100-wattarna i början/mitten av 70-talet, men jag tror det är samma), så är färgkombinationerna på primären enligt följande:
Blk - 0
White - 117
Blk/Org - 200
Blk/Wht - 210
Blk/Yel - 220
Blk/Grn - 230
Blk/Red - 240

/Sixten


16 May 2011, 10:40
Profile WWW

Joined: 08 May 2011, 12:23
Posts: 58
Post 
Angående primärspolen resistans för olika nätspänningar.
Att mäta utspänningen med en låg inspänning (24VAC) på transformatorn är det bästa. Det går kanske att mäta likströmsresistansen över primätspolen också. Den nuvarande kopplingen (gul tråd) på 220V ger en likströmsresistans på 4,6 ohm. Den, som jag tror, skall användas till 240V (röd tråd) har resistansen på 5,1 ohm. Det förefaller vara vad man kan vänta sig då det är fler varv till 240V ingången.
//Anders


16 May 2011, 12:06
Profile
User avatar

Joined: 02 Mar 2003, 23:01
Posts: 1934
Location: Bollnäs
Post 
Så det är inte en originaltrafo då? Vad är det då?

/Sixten


16 May 2011, 14:12
Profile WWW

Joined: 08 May 2011, 12:23
Posts: 58
Post 
Jag har mätt resistansen på Fender-transformatorns ingångar mot den svarta ledningen och fått följande. Ohm-metern visar två värdesiffror. Det finns två ingångar som ser vita ut.
Resistans ohm
Blk - 0
Blk/Wht(1) -117V 1,6 ohm
Blk/Org - 200V 3,9 ohm
Blk/Wht(2) - 210V 4,2 ohm
Blk/Yel - 220V 4,6 ohm
Blk/Grn - 230V 4,9 ohm
Blk/Red - 240V 5,2 ohm

Den tillåtna växelspänningen i Europa får ligga
mellan 207 och 250V.
Kan det vara ide att andvända sig av Blk/Red (240V)?
//Anders


16 May 2011, 17:49
Profile

Joined: 27 Dec 2007, 15:10
Posts: 3871
Location:
Post 
anderslonn wrote:

Jag har mätt resistansen på Fender-transformatorns ingångar mot den svarta ledningen och fått följande. Ohm-metern visar två värdesiffror. Det finns två ingångar som ser vita ut.
Resistans ohm
Blk - 0
Blk/Wht(1) -117V 1,6 ohm
Blk/Org - 200V 3,9 ohm
Blk/Wht(2) - 210V 4,2 ohm
Blk/Yel - 220V 4,6 ohm
Blk/Grn - 230V 4,9 ohm
Blk/Red - 240V 5,2 ohm

Den tillåtna växelspänningen i Europa får ligga
mellan 207 och 250V.
Kan det vara ide att andvända sig av Blk/Red (240V)?
//Anders

Har du kända spänningar för kända färger kan det absolut vara en idé. Alternativt kan man mäta spänningarna på de oanslutna tapparna och få dom direkt med nuvarande anslutning.


16 May 2011, 19:32
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 18 Sep 2004, 23:06
Posts: 2593
Location: Täby
Post 
Bränner på med en fräck trådkapning här.. Om någon sitter och trycker på en exporttrafo till Super reverb AB763 (ej reissue) så är jag intresserad. [;)] Skulle vilja byta bort Hagströmtrafon och få ned spänningarna till det Leo avsåg.


16 May 2011, 21:41
Profile

Joined: 08 May 2011, 12:23
Posts: 58
Post 
GMF
http://gmf.jetshop.se/ Gävle Musikfabrik
Elektronik > Förstärkare > Förstärkardelar > Nättrafo
har en transformator till Fender SR, Bassman m m.
Den kanske passar?
/Anders


16 May 2011, 23:05
Profile
User avatar

Joined: 19 Jun 2005, 09:35
Posts: 5459
Location: Uppsala-la-la-la
Post 
anderslonn wrote:

GMF
http://gmf.jetshop.se/ Gävle Musikfabrik
Elektronik > Förstärkare > Förstärkardelar > Nättrafo
har en transformator till Fender SR, Bassman m m.
Den kanske passar?
/Anders


Tror han vill ha 'the real thing'.[:)]

/R

<img src="http://i14.photobucket.com/albums/a308/torn_and_frayed/red-tonguesmaller.gif" border=0>
"Art is the last thing I'm worried about when I'm writing a song. As far as I'm concerned, art is just short for 'Arthur'." - Keith Richards


17 May 2011, 00:41
Profile
User avatar

Joined: 18 Sep 2004, 23:06
Posts: 2593
Location: Täby
Post 
Yepp... Jag är en "real thing"-kille... Men tack ändå!

För att citera en god vän.. "jag behöver ingenting.. men det vore kul att ha" [;)]


17 May 2011, 09:43
Profile

Joined: 08 May 2011, 12:23
Posts: 58
Post 
Message Preview
Jag har mätt resistansen på Fender-transformatorns ingångar mot den svarta ledningen och fått följande. Ohm-metern visar två värdesiffror. Det finns två ingångar som ser vita ut.
Resistans ohm
Blk - 0
Blk/Wht(1) -117V 1,6 ohm
Blk/Org - 200V 3,9 ohm
Blk/Wht(2) - 210V 4,2 ohm
Blk/Yel - 220V 4,6 ohm
Blk/Grn - 230V 4,9 ohm
Blk/Red - 240V 5,2 ohm

Den lägsta utspänningen fås när Blk/Red används på ingången. Den ingången har den största resistansen och bör väl ha det största antalet varv.
Glödspänningen är 6,2V och B+ 470V vid 330V nätspänning.
Nu är alla elektrolytkondensatorer och rör utbytta. Jag har ingen erfarenhet av SR med jag tycker att förstärkaren låter bra.
Tack för alla goda råd!
/Anders

PS
Röret 12AT7 (ECC81) är via en transformator kopplad till 460V enligt schemat. Hagström kopplade in ett motstånd mellan anod och transformator, motståndet har tyvärr brunnit upp. Kan det var bra att ha ett motstånd på 10kOhm. Det gör att spänningen över röret blir 40V lägre.
Det hörs ingen skillnad på reverben och kanske håller röret längre?
DS


23 May 2011, 21:56
Profile

Joined: 18 Apr 2012, 20:19
Posts: 294
Location: Karlshamn
Post Re: Fender 60-tals transformator för export
Hej,
Väcker upp en gammal tråd, men den är spot on för mig. Ville bara bekräfta att både ohm-mässigt spänningsmässigt så stämmer färgkoderna i tabellen med min Super Reverb -70 (silverface alltså) med AA270 kretsen och Fender exporttrafo. I min är det Blk/Wht(1) som är "White", enligt Sixtens post. Intressant detalj är att det var bara 117V, 220V och 240V som var framdragna och inlödda på insidan av bakelitplattan. De övriga tre tåtarna var ihopkrympta med en bit slang och undanstoppade i en kabelhärva. Det kan finnas viss logik i detta; stärkarna skulle kanske i första hand exporteras till europa, som hade antingen 240V (England) eller 220V (flera övriga länder). Därför struntade man att löda in 200V, 210V samt 230V tapparna när de byggdes för export.

Bäst (mest "lagom") spänningar på sekundären fås med 240V-tappen (med c:a 234V i väggen), då blir glöden 6,4V likriktarglöden 5,0V och DC+ 465V med ett GZ34 vid 2x35mA bias.

Många (alla?) fenderstärkare gick över till 5U4 under tidiga silverfaceåren, och jag har hört två alternativa förklaringar. Dels att det skulle kompensera för att amerikanska spänningen gått upp från 110V till 117V och vidare till 120V, och att man i de inhemska modellerna ändå kunde ha kvar samma trafo, t.ex. 125P5D i SR. Och dels för att 5U4 var billigare än GZ34 och CBS ville spara pengar. Kanske sant, kanske inte.

_________________
Mvh Anders
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
http://www.ahjelmamp.se
https://www.facebook.com/ahjelmamp


03 Dec 2014, 09:47
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 24 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.