Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Hittade en Philip!
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=42923
Page 1 of 1

Author:  eastwood_airline [ 11 Jul 2010, 23:09 ]
Post subject:  Hittade en Philip!

Hej kära Rör-gurus!
Hittade för ett tag sedan en gammal Philips AG9016 förstärkare i soprummet. Men som novis och total nybörjare när det gäller lödkolvar ohm-antal så vänder jag mig hit för tips och råd. Min tanke är att använda den till munspel vilket kräver att den blir sams med den höga impedansen från mikrofonerna. Vill inte ta på mig något jätte projekt då det även är mitt första. Så vad skulle ni rekommendera en lekman att göra?
Image

Bifogar med ett schema:
Image

Image<u><b><h2>H|H IC-100 Köpes!</h2></b></u>

Author:  gammelnalle [ 12 Jul 2010, 06:56 ]
Post subject: 

Very nice!!

Jag skulle nog testa med att löda (!! [:D]) bort komponenter innan R6 dvs omkopplare och pot. "Bara" löd bort mittappen på BÅDA pottorna R4/R34(stereopottar)och ersätt med ett motstånd till jord.
Munspel i sig behöver ju inget på ingången... men mickarna vill som du skriver ha HÖG impedans.... börja runt 2,2M (om inte någon annan trynorgelspelare har bättre förslag) kanske t.o.m. en pot på 2M (och här behövs inte någon stereopot)

Men givetvis förutsätter detta att du testat att den verkligen funkar FÖRST!!!! Koppla i ett par högtalare och stick in en bit tråd eller skruvmejsel i ingången, håll ett finger på tråden (skalad) eller skruvmejselns bladoch vrid omkopplaren tills du får ett brumm i båda högtalarna.

b

Author:  Martin Kuhn [ 12 Jul 2010, 09:45 ]
Post subject: 

Hmmm... det är ju en stereo, med ganska fjuttiga utgångstrafos, kanske 3 watt på sin höjd. Har själv en sån där. En variant är väl att koppla ihop trafona till en push-pull. Gammalt djungeltrick. För övrigt skulle man kanske börja med att koppla förbi tonstacken.
Givetvis måste motkopplingen bort.

"The Tone is in your pants"

http://kuhnamps.com

Author:  datakrumelur [ 14 Jul 2010, 12:56 ]
Post subject: 

En sån där låter riktigt bra
Jag har en sån med moddat försteg(Marshall/Bassman), låter svinbra. Kör den i 2 st entolvor. Inte jättehögt men låter mumma!

http://www.myspace.com/urangbg
http://www.myspace.com/thetrussrods

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/