Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Hjälp! Stärkarbrum i Traynor!
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=36947
Page 1 of 1

Author:  E.Q [ 17 Feb 2010, 19:44 ]
Post subject:  Hjälp! Stärkarbrum i Traynor!

Tänkte att rörfolket här på bojen kanske har koll på vad som pågår.

Under en längre period har jag haft ett brum på Clean-kanalen. Det är ett distinkt entonigt brum, ett G# för att vara exakt. Dist-kanalen fungerar, och har alltid fungerat felfritt.

Jag bytte preamprör i den, satte in några överblivna Mesa 12AX7A (om jag inte minns fel). Från början satt Sovtek 12AX7WA, och jag tänkte mig att detta skulle vara av ringa betydelse. Brummet försvann, och allt var frid och fröjd.

Sedan lånade en god vän förstärkaren, en vän som jag vet tar hand om sina och andras saker. Under perioden han lånade den spelade han bara på Dist-kanalen, och märkte inget att något skulle vara galet. När jag idag fick tillbaka förstärkaren så hade brummet kommit tillbaka.

Är det så att ett rör till kukat ur, eller finns det en annan förklaring?

Tack på förhand!

Author:  gammelnalle [ 17 Feb 2010, 21:46 ]
Post subject: 

G# 103,83 Hz (ca 100 Hz är den frekvens som lysrör "brummar")
dvs ett nätbrum (om jag får tycka)

KAN det vara så att du och din gode vän helt enkelt är olika känsliga för "brum"??

Visst är olika rör olika känsliga för mikrofoni och i min värld så kan även ett magnetfält orsaka "skakningar"...

och förresten körde han ju också på distkanalen... som ju var "ren" [:D] från brum.

bara några funderingar från

nalle-brumm

Author:  E.Q [ 17 Feb 2010, 21:50 ]
Post subject: 

Nja, det var jag som bytte rör, och jag hörde helt klart och tydligt att brummet försvann efter bytet, för att sedan återvända.

Edit: Det är alltså inte frågan om ett litet brum, utan tillräckligt starkt för att göra kanalen helt oanvändbar, i synnerhet vid inspelning.

Author:  E.Q [ 19 Feb 2010, 00:19 ]
Post subject: 

...och nu försvann det bara av sig självt...

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/