Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

spelade 50-wattaren ikväll - uppdatering!
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=33165
Page 1 of 1

Author:  Plexiglas [ 22 Nov 2009, 20:28 ]
Post subject:  spelade 50-wattaren ikväll - uppdatering!

Fick tebacks smallbox'n från 'n erik för'n stunn sänn...

Organ specs.
JJE34L (huvva![:D]) Mina matsushita som ja tänkt sätt i skiljde 40ma så dä jikk åt helveetä!!!

Hä vart för tamt med 5751 i V3 med neg-f-kabeln på 16 ohm så dä vart:

V1 tungsram ecc83
V2 Mullard ecc83
V3 Tesla (äkta) e83cc

Har visserligen bara spelat den oattenuerad på fullt ställ i en fullstack hemma, men det låter överraskande bra.[:D][:p][^] Ska bli intressant å se om den blir platt å tråkig när man tryckt ner den med attenuator.

Ett litet problem, den har inga SGM, måste nog åtgärda det så inga vitala delar ryker...[:I] Kan det ha varit därför som så många av de gamla femtivattarna har blåsta trafos???

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Björbojanne [ 23 Nov 2009, 22:29 ]
Post subject: 

okkän skrev du på för mål egäntligen? ärä möjligän dalmål ja ä sjölv frå björbo (västerdalarna)[:)][:)][:)]

Author:  Plexiglas [ 23 Nov 2009, 22:33 ]
Post subject: 

Nä, int ä dä dä int, hä ä ju Svanabymålä![;)]

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Amp Healer [ 23 Nov 2009, 22:47 ]
Post subject: 

knut wrote:

Nä, int ä dä dä int, hä ä ju Svanabymålä![;)]


Nä nu är ni värsta mardrömen för en dyslektiker [xx(][}:)][;)][:D]

Jo Knut avsaknad av SGM var en bidragande orsak.

Häls
Owe Johnson
http://www.amphealer.se

Author:  Plexiglas [ 24 Nov 2009, 10:14 ]
Post subject: 

Ja det måste vart det. Ska fixa det snarast. Det lös rejält i slutrören när man gasade på, kan jag säga.[:p]

NFB-kabeln sitter på jacket nu, så jag ska testa stärken på 8ohm istället å se vad det kan göra. Funderar på att labba lite med 240V-tappen vs 220V också.

Nåja, en sak i taget...

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Plexiglas [ 25 Nov 2009, 22:10 ]
Post subject: 

Har haft smallboxen i repan ikväll och tyvärr blev det inget rep, men i gengäld kunde jag prova en jäkla massa förstegsrör i olika kombinationer. Om det låter 100w? Ja, det närmar sig faktiskt! Den har samma tonala kvalitet nu men är fortfarande lite "plattare".

Bästa kombon hittills:
v1 - siemens & halske ecc83 (fick dock byta till sylvania här pga en liten mikrofoni som lös igenom vid halsmick[xx(]Låter dock 98% lika bra)
v2 - mullard I63
v3 - tesla e83cc

Testade med NFB på alla tappar och 8 ohm lät bäst.

Slutrören är JJE34L än så länge, men de åker troligen ut till förmån för ett par Mullard xf3 så fort jag satt i SGMen till helgen.

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Plexiglas [ 26 Nov 2009, 15:19 ]
Post subject: 

Ytterligare iakttagelser:
Det lät bra med HotPlate ett steg ner, därefter blev förstärkarn tunn och tappade punch'et och lät bara trött, så det krävs nog en master på denna[:(!]

Komptonen var överraskande bra, riktigt lik mina hundrawattare faktiskt[:p]. Solotonen däremot saknade lite mer av den rätta glöden och komplexiteten.

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Plexiglas [ 29 Nov 2009, 19:17 ]
Post subject: 

fick skärmgallermotstånd isatta för en stund sen, nfb-kabeln flyttad till 8-ohms tappen permanent och bytte slutrören till Mullard xf3. Nu jäklar låter det <i>riktig "] marshall hela vägen, ujujuj![:D]

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Plexiglas [ 29 Nov 2009, 19:31 ]
Post subject: 

tyvärr, kan jag bara gå ett steg ner på hot platen för det låter verkligen skit redan på steg 2 (-8db). Har märkt att vissa förstärkare är betydligt känsligare än andra för hur många steg man trycker ner den.

Jag märker rätt stor skillnad mellan mina tre hundrawattare också. Nån som vet varför det är såhär?

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Sven-Johan [ 29 Nov 2009, 22:20 ]
Post subject: 

knut wrote:

tyvärr, kan jag bara gå ett steg ner på hot platen för det låter verkligen skit redan på steg 2 (-8db). Har märkt att vissa förstärkare är betydligt känsligare än andra för hur många steg man trycker ner den.

Jag märker rätt stor skillnad mellan mina tre hundrawattare också. Nån som vet varför det är såhär?
Det där vill jag gärna diskutera vidare någon gång... [;)][:p]

Jag slänger in en brandfackla [}:)]: Jag kör min Pexi 50-Wattare med THD Hot Plate med 8 eller 12 dB dämpning. Där har jag hittat ljud som jag är supernöjd med [:p][:)]! På senaste tiden har jag t.o.m. hittat ett ljud som jag älskar med 12 dB dämpning.
Om jag vrider upp Hot Platen på fullt (eller bara -4 dB) tycker jag att ljudet blir sämre [:0]. Jag tycker att 0 eller -4 dB förstör ljudet... [}:)][:D][;)]

Så där tyckte jag inte alls innan jag verkligen tog mig tid med Hot Platen. Då tyckte jag, typ, som du nu säger ovan. Det var Gunnar (Izzy) som i en tråd om detta för kanske något eller några år sedan, menade, typ, att man ska utgå från det dämpade läget och ställa in ljudet efter det. Inte köra attenuatorn på fullt (eller utan attenuator) och sedan vrida ner och bedömma ljudet då. Man kan behöva ställa in och tweaka ljudet ganska olika med dämpning jämfört med utan, verkar det som.

När Gunnar skrev detta, trodde jag inte riktigt på honom. Jag var fastlåst i den ganska vanliga uppfattningen att en attenuator som dämpar mer än kanske 4 - 6 dB sabbar ljudet och gör ljudet sämre. Basta! Att det är inget att göra åt det... [:(!]
Jag menar idag att jag hade asfel! [^]

Men, du är väl van Hot Plate-användare, så jag antar att du har god erfarenhet av deras användning och redan vet allt detta...

Sven-Tjosan

Author:  Plexiglas [ 30 Nov 2009, 09:29 ]
Post subject: 

Jo, har anv hotplate många år, men tycker inte att jag fått bukt med problemen med nån större framgång. Har iofs inte brytt mig heller, eftersom jag aldrig tidigare varit inresserad av att dämpa mer än -4[;)] Däremot har jag som sagt noterat att olika förstärkare klarar attenueringen bättre/sämre. Skillnaden just med min smallbox är löjligt stor mellan -4 och -8. Den blir rejält tunn och trött på -8, och på -4 låter det mumma! Borde kanske ta mig lite mer tid med detta...

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Izzy [ 30 Nov 2009, 12:46 ]
Post subject: 

Kan det handla om faktisk volym och ljudtryck? Jag har upplevet liknande, att volymstarka stärkare funkat bättre med Hotplate än lite klenare stärkare.

Kan det vara så att din 50w helt enkelt tappar för mkt ljudtryck vid -8dB, du passerar den gräns där örat börjar uppfatta att det blir tunnt och trist?

Jag menar och spikulerar så här: Säg att din 50w ger 105dB på fullt blås, hypotetiskt. Du minskar ned -8dB till 97dB med Hotplate. Men din SL 100w ger kanske 108-110dB på fullt blås och åker ned till 100-102dB vid samma inställning samma trattar. Sklllanden mellan 97 och 100-102 är kanske precis i det där området där trattarna jobbar lite fjösigare, örat kanske har ett gränsområde då inte längre upplever det som högt. Alltså att du hamnar under en slags "loudness-punkt" då ditt öra skulle behöva få kompensation i topp och botten för att det ska låta bra.

Sedan är det bara så, tycker jag, att en stärkare med 4 slutrör distar mustigare, komplexare, mulligare, fetare än stärkare med 2 slutrör. De skulle ju kunna vara så att detta "avslöjas" mer när du kör med en hotplate?

Bara ett par tankar.

/Gunnar

Author:  Plexiglas [ 30 Nov 2009, 12:53 ]
Post subject: 

Jo jag har också tänkt i de banorna - men - vad för trix har då de attenuatorerna som lyckas bättre än HP med att bibehålla ursprungstonen låååååångt ner i ljudtrycket?

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Izzy [ 30 Nov 2009, 13:40 ]
Post subject: 

knut wrote:

Jo jag har också tänkt i de banorna - men - vad för trix har då de attenuatorerna som lyckas bättre än HP med att bibehålla ursprungstonen låååååångt ner i ljudtrycket?

http://www.myspace.com/gudarsskymning




Aktiv loudnesskorrektion kanske...? Hot Plate har ju några slags filter för att boosta botten och top. Funkar sådär tycker jag.

Ett alternativ är väl Ultimate Attenuator som vore kul att testa. No-no för rör-puritaner förstås eftersom den adderar ett slags slutsteg mellan rörstärk och högtalarlåda, men möjligheterna att korrigera blir förtås bättre. Har bara kört UA en gång och på låg volym. Lät helt okej då, men det var ingen seriös test.

/Gunnar

Author:  Plexiglas [ 03 Dec 2009, 20:25 ]
Post subject: 

Har repat rejält me toppen nu. -4db på platen, 2x12. Låter gött, speciellt kompljudet som har en härligt brödig ton med skön sagg. Saknar fortfarande lite av djupet och komplexiteten i mina 100w vid solona, dock. Mindre tinnitus också![;)]

Steg 2 blir att sätta in en Lar/Mar PPIMV inom kort. Bli riktigt intressant att se om det går att bibehålla en vettig ton vid lägre ljudtryck bättre än vad hotplaten klarar. Problemet med platen är ju bla att man inte bara tappar i ton, man tappar hela gainstrukturen också vid högre attenuering.

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Ocku [ 04 Dec 2009, 19:05 ]
Post subject: 

Izzy wrote:

Sklllanden mellan 97 och 100-102 är kanske precis i det där området där trattarna jobbar lite fjösigare, örat kanske har ett gränsområde då inte längre upplever det som högt.


Det skall nog vara en gitarrist för att inte uppleva 97-100 db som högt. [:D]

Men jag fattar vad du är ute efter.


------
Dom låter alla lika

Author:  Ocku [ 04 Dec 2009, 19:09 ]
Post subject: 

knut wrote:

tyvärr, kan jag bara gå ett steg ner på hot platen för det låter verkligen skit redan på steg 2 (-8db). Har märkt att vissa förstärkare är betydligt känsligare än andra för hur många steg man trycker ner den.





Har du märkt nåt liknande mönster beroende på hurudana högtalare du använder?

Att minska effekten med konstbroms kan ju ha olika häftig inverkan på ljudet beroende på om man kör 4x12" eller något annat.


------
Dom låter alla lika

Author:  CarlM [ 04 Dec 2009, 22:14 ]
Post subject: 

knut wrote:

tyvärr, kan jag bara gå ett steg ner på hot platen för det låter verkligen skit redan på steg 2 (-8db). Har märkt att vissa förstärkare är betydligt känsligare än andra för hur många steg man trycker ner den.

Jag märker rätt stor skillnad mellan mina tre hundrawattare också. Nån som vet varför det är såhär?

http://www.myspace.com/gudarsskymning




Jag gör som S-J föreslår och ställer alltid först ned HPn till rätt dämpning och ratta därefter till ljudet. MEN, jag har samma erfarenhet som du verkar ha, jag får HPn att funka bra med 12dBs dämpning på min Super Lead, men med 1987:an, så gillar jag inte alls HPn, men som tur är, så är den i stället Power Scalad.

Är det någon här som fått till en 50w JMP med Hot Plate?

/CM

Author:  Plexiglas [ 04 Dec 2009, 22:18 ]
Post subject: 

Har jämfört med 100w-topparna i samma låda/lådor. Jag misstänker nästan det har mest med ljudtryck att göra. Den förstärkare som tappar minst är min gamla super bass, men den är också dubbelt så ljudstark som någon av mina andra 100wattare, gissningsvis puttar dem ut 180-200w på full vol. Jag blev förvånad att 50w tappade tonen helt (mkt värre än mina 100w) redan på -8 (alltså steg 2 på platen)...

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Izzy [ 05 Dec 2009, 14:52 ]
Post subject: 

knut wrote:

Har jämfört med 100w-topparna i samma låda/lådor. Jag misstänker nästan det har mest med ljudtryck att göra. Den förstärkare som tappar minst är min gamla super bass, men den är också dubbelt så ljudstark som någon av mina andra 100wattare, gissningsvis puttar dem ut 180-200w på full vol. Jag blev förvånad att 50w tappade tonen helt (mkt värre än mina 100w) redan på -8 (alltså steg 2 på platen)...

http://www.myspace.com/gudarsskymning




...vilket ger stöd för min tes [:)]
/G

Author:  Sven-Johan [ 05 Dec 2009, 14:58 ]
Post subject: 

_CM_ wrote:

...Är det någon här som fått till en 50w JMP med Hot Plate?
Jajamensan, precis som jag skrev tidigare [:)][:p].

Min Plexi är en 50 Watts JMP Bass (modell 1986), från 1967 eller 1968.

I och för sig har jag nog inte samma ljudideal som t.ex. Knut och Gunnar, men det är inte säkert att det ha så stor betydelse.

Jag har också tidigare ratat Hot Plate, men har ändrat mig helt och hållet. Jag har både diskant- och bashöjningen ("Loudnessfunktionerna") påkopplade i HotPlate:en och kör oftast med 8 eller 12 dB dämpning. Däremot är jag inte så förtjust i glödlampefunktionen. Jag tycker det tar bort anslaget för mycket.

Sven-Johan
Rörförstärkartekniker

Author:  JTM [ 05 Dec 2009, 20:55 ]
Post subject: 

Kloka tankar,det är precis så det funkar tror jag
Izzy wrote:

Kan det handla om faktisk volym och ljudtryck? Jag har upplevet liknande, att volymstarka stärkare funkat bättre med Hotplate än lite klenare stärkare.

Kan det vara så att din 50w helt enkelt tappar för mkt ljudtryck vid -8dB, du passerar den gräns där örat börjar uppfatta att det blir tunnt och trist?

Jag menar och spikulerar så här: Säg att din 50w ger 105dB på fullt blås, hypotetiskt. Du minskar ned -8dB till 97dB med Hotplate. Men din SL 100w ger kanske 108-110dB på fullt blås och åker ned till 100-102dB vid samma inställning samma trattar. Sklllanden mellan 97 och 100-102 är kanske precis i det där området där trattarna jobbar lite fjösigare, örat kanske har ett gränsområde då inte längre upplever det som högt. Alltså att du hamnar under en slags "loudness-punkt" då ditt öra skulle behöva få kompensation i topp och botten för att det ska låta bra.

Sedan är det bara så, tycker jag, att en stärkare med 4 slutrör distar mustigare, komplexare, mulligare, fetare än stärkare med 2 slutrör. De skulle ju kunna vara så att detta "avslöjas" mer när du kör med en hotplate?

Bara ett par tankar.

/Gunnar

Author:  Plexiglas [ 06 Dec 2009, 13:13 ]
Post subject: 

Giggade med toppen igår i Ö-sund. Lät riktigt bra, t.o.m genom en vinklad jcm900-låda![:0][;)]

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Plexiglas [ 06 Dec 2009, 13:16 ]
Post subject: 

Ocku wrote:

knut wrote:

tyvärr, kan jag bara gå ett steg ner på hot platen för det låter verkligen skit redan på steg 2 (-8db). Har märkt att vissa förstärkare är betydligt känsligare än andra för hur många steg man trycker ner den.





Har du märkt nåt liknande mönster beroende på hurudana högtalare du använder?

Att minska effekten med konstbroms kan ju ha olika häftig inverkan på ljudet beroende på om man kör 4x12" eller något annat.


------
Dom låter alla lika


Ja, dämpningen är mindre illa genom en V30 låda - men då har man också problemet med att en V30 4x12 spelar dubbelt så högt som mina pre rola 25w trattar, och de låter inte lika bra.[xx(]

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Rockley [ 08 Dec 2009, 20:55 ]
Post subject: 

Till min 50 watts JMP från 1972 testade jag både Hot Plate och Marshalls egna Powerbreak. Jag tyckte Powerbreaken lät mycket bättre! Boutique är inte alltid the shit! Jag tyckte THD'n lät mer processad. Powerbreaken bibehöll det råa mellanregistret bättre...

Author:  Plexiglas [ 08 Dec 2009, 21:27 ]
Post subject: 

OK, har ab-testat powerbrake med flera andra attenuatorer med 100wattare, och kom varje gång fram till hur platt och mörk powerbraken lät. Tycker PBn påverkar tonen mest (jämfört med oattenuerat) av alla attenuatorer jag testat/hört. Den påverkade tom tonen mer när den <i>inte "] var satt på dämpning, jfrt med tex HP satt till -8![:D] Jag tappade respekten för PB där...

Har visserligen hört en person få bra ton ur en powerbrakedämpad marshall - Ralle - men det är med hans VH-moddade toppar.

Allt detta sagt med respekt dock - the tone is in the ear of the beholder.[;)]

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Rockley [ 09 Dec 2009, 03:39 ]
Post subject: 

Jepp. Men det var ju med 100 wattarna sa du, det kan ju faktiskt vara så att olika funkar olika bra till olika stärkare:P

Jag äger inte stärkaren fortfarande, så jag vet inte om jag tycker lika idag som jag tyckte då.

Author:  Ljudfreak [ 09 Dec 2009, 08:43 ]
Post subject: 

Intressant tråd [:)] fast jag måste ha missat nåt kapitel om hur det började med 50-wattaren och vad syftet var med meckandet.

Ska inte dra ut i all evighet på snacket om attenuatorer, men det förvånar mig att det inte är fler som pratar om Dr Z airbrake eller motsvarande. När jag testat, är det den som lämnat bäst intryck, i jämförelse med HP och Mass.

Det som irriterat mig med dem är den våta filten som de lägger över ljudet. För mig är det en fråga om att diskanten försvinner och närvaron i ljudet går förlorad. Någon form av kompensation, antingen i burken eller på tonkontrollerna är nog nödvändig.

Ultimate attenuator har jag bara hört en gång, men den är jag litet rädd för. Vi testade den på en Super Bass plexi och helt plötsligt dök det upp missljud som aldrig tidigare varit där och stannade, även efter att vi plockade bort den. Kanske inbillar jag mig felaktigen att det var attenuatorn som gjorde det, men en viss skepsis kan man få. Den lät heller inte bättre än andra attenuatorer. Filten var där. Som tur var, ville köparen fortfarande ha stärkaren.

Author:  Plexiglas [ 09 Dec 2009, 08:55 ]
Post subject: 

Rockley wrote:

Jepp. Men det var ju med 100 wattarna sa du, det kan ju faktiskt vara så att olika funkar olika bra till olika stärkare:P


Precis, det var därför jag var noga med att framhålla att det var just 100w. Det värsta är att samma attenuator funkar olika bra med olika exemplar i samma serie också![;)]

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Author:  Plexiglas [ 09 Dec 2009, 10:05 ]
Post subject: 

Ljudfreak wrote:

Intressant tråd [:)] Ultimate attenuator har jag bara hört en gång, men den är jag litet rädd för. Vi testade den på en Super Bass plexi och helt plötsligt dök det upp missljud som aldrig tidigare varit där och stannade, även efter att vi plockade bort den. Kanske inbillar jag mig felaktigen att det var attenuatorn som gjorde det, men en viss skepsis kan man få.


Sen finns det ju vissa risker med att köra en 45 år gammal förstärkare på fullt spett (vilket man kanske inte skulle göra om man inte hade en attenuator)!?

Finns ju oxå de som hävdar att en sådan last innebär en högre risk för haveri än att köra fullt utan attenuator. Om det ligger nån sanning i det vet jag inte, men det kan säkert andra kunniga här besvara.

http://www.myspace.com/gudarsskymning

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/