Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Brum hjälp; felet hittat
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=30640
Page 1 of 1

Author:  Mrcool [ 19 Sep 2009, 15:01 ]
Post subject:  Brum hjälp; felet hittat

<i>Har brum på Distkanalen, har härlett det till att det kommer efter V2a se schemat, har även fotat lite grann hur bygget ser ut.
Kondingen C15 är den gula kondingen. Jag har tvinnat om glödtrådarna och fick det lite bättre men ett brum kvarstår, på den rena kanalen finns inget mätbart eller hörbart brum.

Någon som har någon ide'

http://hem.passagen.se/lako63/images/st ... schema.JPG
http://hem.passagen.se/lako63/images/st ... C00192.JPG
http://hem.passagen.se/lako63/images/st ... C00193.JPG
http://hem.passagen.se/lako63/images/st ... C00194.JPG"]

Edit: Jag har suttit och slitit mitt hår i sökande efter brummet, noterade att jag hade brum efter C15 direkt när jag slog på spänningen, lossade på det ena efter det andra, tog bort all belastning från trafon hade bara 230VAC in, fortfarande brum efter C15, skruvade lös trafon och kopplade in den utanför schassit, brummet försvann när jag vred trafon 90grader. Borrade om fästskruvarna till trafon så att den hamnade 90grader iförhållande till sitt förra läge.

Slog på spännigen kopplade in skåpet voila' 50Hz efter C15 var bort, slog på standbyen och förstärkaren är väldigt tyst, fortfarande lite brum på distkanalen med boosten aktiverad men det kunnde jag minska genom att flytta på lite kablar.

Någon annan som har råkat ut för detta att trafon skickar iväg 50Hz utan att den är belastad [?]

<i><font color="blue">Hobby byggare och Industrielektriker"]</font id="blue">

Author:  Ocku [ 19 Sep 2009, 20:02 ]
Post subject: 

Brummar inte trafon alltid när man har spänningen kopplad?

När jag byggde Kierkegaard kopplade jag spänningen till nättrafon och den var helt obelastad. Sen kopplade jag hörlurar till utgångstrafon, som i övrigt inte var kopplad nånstans. Sen flyttade jag runt utgångstrafon tills brummet försvann från lurarna.


------
Dom låter alla lika

Author:  Tubis [ 19 Sep 2009, 20:13 ]
Post subject: 

Trafosarna ska ju inte stå likadant utan den ena ska ha lindningen kors med den andra, inte parallellt. Annars brummar det redigt, ja.

Author:  Mrcool [ 19 Sep 2009, 21:12 ]
Post subject: 

Brummet jag hade hördes inte i högtalaren när MasterVolymen var på noll, däremot kunnde jag mäta brum efter V2a på C15 även om ingången till det gainsteget var jordat.

Brummet kom inte via utgångstrafon utan fortplantade sig på annat sätt, vet dock inte hur, jag hade brum på anodtrådarna på det andra förstegsröret även när jag tog bort röret från sockeln, det fanns ingenting mätbart brum på något annat rör.



<i><font color="blue">Hobby byggare och Industrielektriker"]</font id="blue">

Author:  Tubis [ 19 Sep 2009, 21:44 ]
Post subject: 

Mrcool wrote:
jag hade brum på anodtrådarna på det andra förstegsröret även när jag tog bort röret från sockeln, det fanns ingenting mätbart brum på något annat rör.




Tja, måste ju vara något mellan anod och jord via kopplingskondingen som plockade upp det. Efter anodresistorn ska ju brummet gå till jord via lyten så där ska ju inget 50Hz existera.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/