Ska beställa slutrör och fick en idé. Kanske lite dum, men here we go...[:I]
Har en 50-wattare och behöver alltså egentligen bara två matchade EL34:or, men det är ju alltid bra att ha reserv-rör så jag beställer nog en kvartett matchade rör i stället. Om jag lämnar in stärkaren för biasjustering i samband med rörbytet, kan jag då byta rakt av UTAN biasjustering när det är dags för nästa rörbyte?
14 Sep 2009, 21:31
Custom Sam
Joined: 27 Dec 2007, 17:17 Posts: 2447 Location: Tjörn
Förmodligen, men det är enklare att svara på om du berättar vilken typ av stärk det är. Alla har ju inte ens biasjustering som standard.
Det kommer absolut att fungera så bra som du har tänkt dig. Med samma matchgrad på identiska rör kan du byta rakt av med samma prestanda. Det är exakt den principen som Mesas och Groove Tubes kodsystem bygger på. .
14 Sep 2009, 22:12
Bod
Joined: 03 Dec 2002, 23:12 Posts: 1777 Location:
Aaahhh... tack! Då var det ju ingen korkad fundering![8D]
Users browsing this forum: No registered users and 3 guests
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum