Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Rökt PT, vad ska jag köpa?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=29892
Page 1 of 1

Author:  Shuffle [ 28 Aug 2009, 20:02 ]
Post subject:  Rökt PT, vad ska jag köpa?

Hoj rörproffs!

Har byggt en Weber (RIP) 5C5, körde 5U4GB isf coppercap och 2 st 5691 (försteg), PI NOS Sylvania 6SL7GB, då sade PT:n ifrån (kalkylerad risk)

Så frågan är, pallar en PT från Mercury eller Heyboer att köra 5691, dom drar dubbla glödströmmen, 0,6A/rör?
Eftersträvar "vintage" nivå B+! Ingen "modern" smörja!;-)

Pris kvittar!

MVH
Janne

Kan tillägga att Sylvania 6SL7 lät grymt bra men blev mikrofoniska!

http://www.bluestompers.com

Author:  HasseA [ 28 Aug 2009, 21:01 ]
Post subject: 

Har inte Sixten, http://www.edgaraudio.se/ något från Hammond tro?


Hasse.

Author:  woodstock [ 28 Aug 2009, 21:06 ]
Post subject: 

Maila Patrick Selfridge på Mercury Magnetics via hemsidan och ställ frågan direkt till honom.

Vad är "Vintage B+" här[?] Det varierar ju en del beroende på faktorer som bias, likriktaren och variationer mellan trafon i samma modell redan under 50-talet. Dessa är inte sällan på papperet spänningsmässigt "heta" trafon men där arbetsspänningarna faller mycket under belastning. Likriktare som 5Y3GT och just 5U4GB bidrar naturligtvis också till detta.

Ett sätt att få stabilare spänningsmatning är att ha mer skrot i trafot. Ett tips är att välja en variant med något lägre B+ (jämfört med motsvarande orginaltrafo) om man handlar från Mercury Magnetics och samtidigt väljer Fat Stack.

Author:  Shuffle [ 28 Aug 2009, 21:34 ]
Post subject: 

Tackar för tipsen!!!

Med "vintage B+" menade jag inget annat än att någon "kraftfullare" variant för mer "spänst" inte är av intresse!
Eftersom vi idag har 230 isf 220 så borde väl en trafo vara designad därefter, eller?


Tackar och bockar
/Janne

http://www.bluestompers.com

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/