Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

OT: Brummande vinylspelare
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=27442
Page 1 of 1

Author:  johan1985 [ 02 Jun 2009, 21:36 ]
Post subject:  OT: Brummande vinylspelare

Det här är väll mycket OT men det finns ju en hög elektronikkunniga människor här inne så kanske nån kan hjälpa?

Jag har i alla fall fått tag på en gammal DUAL skivspelare som inte rikigt vill funka som den ska. Den brummar som fan och signalen är väldgt låg. Vad är det som är fel? Mig veterligen så finns det ingen separat jordsladd till denna modell?

Är tacksam för all hjälp och idéer!

Mvh Johan

Author:  Conviction [ 02 Jun 2009, 22:00 ]
Post subject: 

Låter som glapp i tonarmskablaget, alternativt att pickup:en är felkopplad.

Vad är det för pickup? Googla på ett datablad och överensstäm med tonarmskablaget från pickup till utgång.

Är kabeln fastlödd eller modulär förresten?


Btw mår sådana här frågor mycket bättre på t.ex. faktiskt.se eller hififorum. [:)]

Edit: hiskligt brum brukar uppstå om man lyfter pickupens jord. Jag skulle, som sagt, börja vid pickup:en.

Author:  rudmark [ 03 Jun 2009, 20:15 ]
Post subject: 

Från PUpen går 4 (tunna) kablar vidare ut genom tonarmen. Kan ha brutits av eller lossnat.

Author:  rudmark [ 03 Jun 2009, 20:17 ]
Post subject: 

Går det inte att editera sina inlägg numer??
Kolla också kopplingen som tidigare nämnts.

Author:  CarlM [ 03 Jun 2009, 21:56 ]
Post subject: 

Det låter som din Dual har förlorat sin jordkabel. Jag tror inte Dual har gjort någon skivspelare som klarar sig utan separat jordtåt.

Vilen modell är det. Är den någon 505-variant?

Om någon av de fyra pickupkablarna gått av så hade du tappat en kanal men inte fått något brum.

/CM

Author:  johan1985 [ 04 Jun 2009, 06:56 ]
Post subject: 

Tack för alla svar! Det är en Dual 510. Enligt snubben jag köpte den av så har den inte haft nån separat jordkabel. Eller har han fel?

//Johan

Author:  Conviction [ 04 Jun 2009, 10:38 ]
Post subject: 

johan1985 wrote:

Tack för alla svar! Det är en Dual 510. Enligt snubben jag köpte den av så har den inte haft nån separat jordkabel. Eller har han fel?

//Johan


Jordkabel ska inte behövas. Jag motsätter mig förresten föregående inlägg: du får visst brum om du tappar (vad som förmodligen heter) RG respektive LG.

Har du varit inne i spelaren? Kolla som sagt, helst mät, mellan pickup och utgång.

Överensstäm gärna med datablad på pickupen. Kan vara så att märkningen på baksidan av den är lite krånglig [:)]

Author:  johan1985 [ 04 Jun 2009, 12:39 ]
Post subject: 

har inte börjat fixa med den ordentligt ännu men ska ta det med min käre far vid tillfälle. Tack så hemskt mycker för alla idéer!

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/