Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Fråga om transistorer
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=25757
Page 1 of 1

Author:  Henrik [ 06 Apr 2009, 11:54 ]
Post subject:  Fråga om transistorer

Lite of topic men jag ställer frågan här i alla fall.

Jag tänkte jag skulle ge mig på att bygga en kopia på en boss fa-1 boost.

http://www.freeinfosociety.com/media.php?id=1890. >(finns också på schematicheaven).

Det jag undrar är vilken av pilarna på transistorn är drain, sours och gate. Sedan undrar jag också lite över kopplingen på ic-kretsarna, jag förstår inte vilken funktion dom fyller, det kan väl inte bli någon förstärkning i dom?
Går det bra att använda exempelvis en jrc 4558d i stället?

Tack / Henrik

Author:  Ballz [ 06 Apr 2009, 13:59 ]
Post subject: 

Vi börjar med en fungerande länk till schemat:

Image

Sen är det rätt ålderstigna (utgångna) komponenter i kretsen.
Först får du alltså leta rätt på en ekvivalent transistor och en ekvivalent IC, när du hittat dom kan du troligen hitta deras pinout resp datablad/application notes på nätet. Det är inte säkert att deras pinout är exakt ekvivalent mot originalen, oftast är det dom andra egenskaperna man kollar först. Därefter vet du.

En jrc4558 är egentligen bara en dubbel OP-amp, finns massor av icke-mojo ersättare för detta "magiska" chip. Vad original-ICn gör kan jag bara gissa (buffra och förstärka), men det finns säkert nån här som kan berätta.

Generell info om FET-symboler mm:
http://www.tpub.com/neets/book7/26i.htm

Häpp/R

Author:  Tubis [ 06 Apr 2009, 14:03 ]
Post subject: 

Drain uppåt, source neråt, gate till vänster. Opamparna är kopplade som inverterade förstärkare. Ingången är kopplad till minus på opampen, plus går istället till en del av matningsspänningen för bias. Den första är för att förstärka hela signalen den andra är för att förstärka eq´n.

http://www.technologystudent.com/elec1/opamp2.htm

Author:  Henrik [ 06 Apr 2009, 14:13 ]
Post subject: 

Tack för hjälpen med länken.

Det är inte så noga med att det skall vara exakt samma transistor eller op-amp, jag tänkte använda det jag hade hemma och jrc 4558D har jag redan.
Funderade bara på om det var samma pinout på alla op-ampar, har inte hittat nåt angående orginalen, men jag får leta vidare.

Tack/Henrik

Author:  Tubis [ 06 Apr 2009, 14:31 ]
Post subject: 

Image

Sedd uppifrån, 3 o 5 finns inte på 4558

Author:  Henrik [ 06 Apr 2009, 14:38 ]
Post subject: 

Tubis wrote:

Image

Sedd uppifrån, 3 o 5 finns inte på 4558


Skulle jag kunna använda en 4558 och bara skippa 3 och 5 i så fall?

tack/ Henrik

Author:  Tubis [ 06 Apr 2009, 14:47 ]
Post subject: 

Jepp. Kondingen finns inbyggt i chippet.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/