FenderBender wrote:
Jag är övertygad om att rören skonas av att stå och gå. Men för miljöns skull (och elräkningens!) bör man nog stänga av. [:)]
Om vi ändå pratar miljöaspekter på just valet mellan att stänga av förstärkaren eller låta den stå på standby under en paus är frågan också här vad som är mest skonsamt för rören.
För rören i det här fallet har också en miljökostnad i sig själva; bunden i material, framställningsenergi och distribution. Att producera och transportera ett rör ut till slutkund är också en miljöbelastning.
Om man rent hypotetiskt antar att en viss ökning av glödströmsförbrukningen, som har ungefär samma effekt som en 25 watts glödlampa, ökar livslängden på rören är det fullt möjligt att det innebär den största miljövinsten. Lägg till att glödströmmen är 100% värme vilket åtminstone rent teoretiskt avlastar värmesystemet i lokalen förstärkaren står i med samma energimängd. All värme från glödströmmen går ju ut i rummet som ändå värms upp vid den här tiden på året!
Vid kallstart sker en temperaturväxling i materialet som orsakar spänningar. Frågan är alltså förenklat om ett visst antal tillslag från kallstart är en större belastning på röret och än det är att kontinuerligt stå på med aktiv glödspänning? I första hand bör resonemanget gälla rörets interna glödlindning.
Glödlindningen i själva röret är relativt robust, effekten i varje rör är liten och bara några watt. Med glödströmmen på värmer man katoden. Det står den ut med under längre tid än röret har acceptabla prestanda som audioförstärkare. För det är under katodemission som katoden slits.
Stressen på hela systemet är ännu större vid tillslaget av högspänningen och den har man i vilket fall oavsett varm eller kall glödlindning. (Notera hur en glödlampa nästan alltid går sönder precis när man slår på den.)
Värst för katoden är att startas kall med full högspänning på anoderna. En kall katod kan inte lämna laddningar via chassiet till anoden, men anodens höga positiva potential kommer att plocka vad den kan på ytan av katoden, så kallad "cathode stripping", en form av elektrolys (sönderdelöning genom elektricitet.) Katoden utsätts alltid för det här även vid normal drift fast i liten omfattning och det är en del av rörets åldrande.
Att använda standby eller helt slå av förstärkaren via nätswitchen har antagligen ingen praktisk betydelse för rörens livsläng. Det viktigaste som jag ser det är man alltid låter bli rören helt varma efter en kallstart innan man slår till stand by.
Med förstärkarens nätswitch tillslagen men på standby är systemet aktivt och händer något under en paus och man kanske lämnat rummet skapar man en i och för sig liten risk men ändå. Dessutom har vi kvar den rent principiella miljöaspekten[;)]