View unanswered posts | View active topics It is currently 17 Aug 2026, 01:42



Reply to topic  [ 5 posts ] 
5e3 versus blackface 
Author Message

Joined: 09 Jan 2008, 11:55
Posts: 1707
Location: Vadstena
Post 5e3 versus blackface
Har länge sneglat på 5e3 utan att ha testat.

Kan man förenklat säga att den ger ett fetare ljud med mindre
headroom om man jämför med t ex Blackface Deluxe?
Kan man spela någorlunda rent - också - med tweed?

Tror dom här två klippen är illustrativa,
(sen är det ju inte fel att killen som spelar
är Arlen Roth med 100 procent smak...)

5e3:
http://www.youtube.com/watch?v=KgQVC90_ ... 1&index=52

Blackface Deluxe Reverb:
http://www.youtube.com/watch?v=_0sHJU00 ... re=related


23 Jan 2009, 11:21
Profile

Joined: 27 Dec 2007, 15:10
Posts: 3871
Location:
Post 
5E3 och Deluxe Reverb är <i>helt"] olika förstärkare ljudmässigt. Deluxe Reverb är mer lik andra black/silverface (inklusive Vibro Champ!) än den är lik 5E3 som jag ser det. Omvänt är 5E3 mer lik sina tweedsyskon än Deluxe Reverb. De gemensamma 6V6-rören och snarlika namnen är helt enkelt en för liten gemensam beröringspunkt för att göra liknelser.

En traditionell 5E3 har ett relativt klent nättrafo men med hög sekundärspänning (runt en 360-0-360 till 380-0-380 volt) och ett segt 5Y3 som likriktare. Orginalen lär gå på runt 380 till 400 volt likriktat, ibland mindre. En hypotes jag hört från flera olika håll är att tidiga 5E3 runt (56-57) har lägre B+ än senare (59-60), en medveten uppdatering av Fender när resten av modellprogrammet gick mot F-serien. Dra bort en tjugo volt för katodbiasen och 5E3 går i vilket fall relativt kallt spänningsmässigt.

Värdena på elektrolytkondensatorerna i filterdelen är inte speciellt höga, utgångstrafot är klent. Orginaltypen av element är ett 15 till 30 watts alnico.

Försteget är klent, <s>12AY3 </s> 12AY7 (<i>edit"]) som ingångssteg, ett steg 12AX7 och en fasvändare i princip utan egen förstärkning.

Samtidigt är det en form av naturlig balans i kretsen: Signalen byggs upp etappvis, väldigt lite behöver jordas bort. Självklart distar det och ganska tidigt med en typisk "grumlighet" men det som kommer ut ur högtalaren är väldigt analogt med det man skickar in genom inputjacken.

Det går absolut att spela med ett (fett) rent ljud genom en 5E3. Med en traditionell Fendergitarr (single coil) är det rent upp till kanske en 4-5 (av 12) på volym och tonkontroller och volymen kommer fort när man rör volymkontrollerna, de är annorlunda kopplade mot vad man är van vid. Med humbuckers blir det rivigare tidigare, instant Chuck Berry.

(Klippet med Roth lät lite spinkigt tycker jag, mer som en Champ än en 5E3 Deluxe men som alltid med mickning/gitarren?)


23 Jan 2009, 12:35
Profile ICQ WWW

Joined: 09 Jan 2008, 11:55
Posts: 1707
Location: Vadstena
Post 
Tack för info Peter!
Måste nog kolla in tweed-varianterna
lite närmre.


Spinkigt från Roth kan jag inte hålla med om [:)]
Även om mannen/musikern är viktigast så gör ju inte
Telecastern '52 ont att lyssna på heller.
Knepigt det där med lyssningsupplevelser...


23 Jan 2009, 13:43
Profile

Joined: 27 Dec 2007, 15:10
Posts: 3871
Location:
Post 
Högtalaren gör mycket som alltid, och som du säger, knepigt/olika hur man upplever det man lyssnar på.


23 Jan 2009, 14:48
Profile ICQ WWW

Joined: 21 Apr 2007, 19:27
Posts: 844
Location:
Post 
5E3 deluxen har enligt mitt tycke ett fetare ljud
än delux reverben men med mindre head room som
du själv skriver.Sen håller jag med Peter att det är helt
olika stärkare.5E3 Deluxen är mycket mer dynamisk och anslags
känslig än Deluxe reverben.
/Hannu


23 Jan 2009, 22:18
Profile ICQ WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 5 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.