Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Om anodkondingen saknas?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=22045
Page 1 of 1

Author:  Ocku [ 12 Dec 2008, 22:26 ]
Post subject:  Om anodkondingen saknas?

Förebilden saknar anodkonding på V2, antagligen för att fasvändaren strax efter V2 är en trafo.
Min version av förstärkaren har normal fasvändare och av bara farten (from the fart?) satte jag en normalstor 100k anodkonding på V2.

Men hur stor borde kondingfan vara för att röret skall bete sig så lika sin kondinglösa förebild som möjligt? Jag vill ju inte köra med 100k om det resulterar i något helt annat.

Gäller samma jävla schema jag sysslat redan en tid med. Det gäller V2.

http://www.informatik.uni-bremen.de/~dace/gg/ga-5t_skylark_white-panel__back_qual6.jpg

Tack och förlåt.

PS: I förebildsförstärkaren är V2 en 6C4, d.v.s. en halv ECC82, medan den nya versionen kommer att ha en halv ECC83 istället.

Author:  gammelnalle [ 13 Dec 2008, 15:55 ]
Post subject: 

Jag tror det är svårt att VETA om man inte VET omsättningen på trafon.
Röret drar ju trots allt nästan 9mA...
Sedan beror det ju på hur "TAILRESISTORN" på din "normala fasvändare " förhåller sig till..

Aiken- han är bra!! - http://www.aikenamps.com/LongTailPairDesign.htm

Lucia i all ära- löda är roligare

b

Author:  maglemer [ 13 Dec 2008, 19:02 ]
Post subject: 

Vilken fasvändare har du (asså vicken ä normal, om man säger)?

Johan H
http://www.myspace.com/nomadsofhope
http://www.myspace.com/kultivatortheofficial

Author:  Ocku [ 13 Dec 2008, 19:10 ]
Post subject: 

Fasvändaren är en concertina, 10k på gallret och 47k på anod å katod.

Author:  maglemer [ 13 Dec 2008, 19:44 ]
Post subject: 

Ok, utgår ifrån att det är anodmotståndet som det handlar om. Jag föreslår att du utgår från 100k med 1,5k som katodmotstånd. Som Björn påpekar vet vi ju inte hur mycket förstärkningen är i trafon, vilket innebär att du måste prova dig fram. Din concertina har ingen förstärkning, så den kan vi helt enkelt strunta i. Originalröret (6C4) har en förstärkning i storleksordningen 12. Men ECC83 i den koppling får du en förstärkning på c:a 5 ggr detta. Jag föreslår att du provar dig fram. Kanske låter det bra med 100k+1,5k, men annars kan du testa med att ta ner förstärkningen genom att "splitta" anodmotståndet i två, och ta ut signalen i mitten. Se bara till att summan blir ungefär 100, så att katodmotståndet inte behöver bytas. Prova olika alternativ typ 47+47, 39+68 alt 56, 27+68 mm. Ju större värde på det övre motståndet, desto mer gain.

Johan H
http://www.myspace.com/nomadsofhope
http://www.myspace.com/kultivatortheofficial

Author:  Ocku [ 13 Dec 2008, 19:53 ]
Post subject: 

Intressant! Tackar väldigt mycket för det tipset.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/