d95err wrote:
PT finns ingen anledning att byta så länge den fungerar; den påverkar inte själva ljudet (annat än högst marginellt). OT gör betydligt större skillnad i ljud.
Erik Runeson
Nu är jag starkt oening med dig Erik [;)]
Ett byte till en bättre PT kan många gånger ge betdligt mer märkbar efekt än byta OT, då att byta OT många gånger märks mer när man pressar en stärkare.
Medans ett byte av PT kan märkas väldigt tydligt i förhållade till hur rappt en stärkan reagerar och även komrimerar.
Sen kan även mekanisktbrum o annat brum även minskas vid byte av en bättre konstuerad PT.
Idag, finns det många stärkare enligt mig som ligger lite "på gränsen" av vad man kan önska sig när det gäller PT.Men eftersom en PT tillhör en av dom dyrare kompnenterna i en stärkare, så finns det ju ett intresse att hålla kostnader nere och hellre ligga på gränsen av spec än över.
Häls
Owe Johnson
http://www.amphealer.se