
Standby switch utan smäll, Owe/Izzys recept...
Har ett schema som Izzy gjort på en variant för att ta bort smällen när man slår på standby-knappen. Varianten kommer ursprungligen från Owe.
http://www.samsson.se/Owe-Izzys_stbswitch.JPGDet är motståndet på 330k som är tillägget, i mitt fall tänkte jag även lägga till en konding på 0,047, på samma ställe som C5 (ja, samma ställe är det ju inte, men direkt efter switchen tänkte jag, eller blir det helgalet)?
Stärkarn i fråga som jag tänkte sätta in denna smällmildrande konstruktion i är min gamla kära Dual Showman, som jag opererade in en standbyknapp i för något år sedan.
Jag har satt standby-switchen på samma ställe som i originalschemat (min var SEMKO-ifierad en gång i tiden, utan stb-switch).
http://www.schematicheaven.com/fenderam ... _schem.pdfFrågan är, Owe/Izzy-varianten, kan den användas på denna stärkaren?
Ringrostig som man är efter att inte ha rotat så värst mycket i elektronik på en hel sommar känner jag att jag vill stämma av med det samlade auditoriet så att jag inte bränner upp något...[:o)]
Tackar på förhand!
/Lennart
http://www.specter.se