Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Högre biasspänning?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=18567
Page 1 of 1

Author:  Hellhammer [ 23 Aug 2008, 09:59 ]
Post subject:  Högre biasspänning?

Hej,
Läser här ofta men detta blir mitt första inlägg. Skrev någongång på planket med namnet Stelle79.

Håller på och bygger en förstärkare som jag hoppas kunna använda till både gitarr och bas. Försteget är Hiwatt SAP: http://mhuss.com/Hiwatt/Schematics/DR_Pre2InputSAP.gif

Slutsteget är också Hiwatt-inspirerat och ser ut så bara att med KT88or: http://mhuss.com/Hiwatt/Schematics/DR_50wOutput.gif

Strömförsörjningen är givetvis också kopierat av Hiwatt men med lite högre spänningar och en annan biaskrets: http://mhuss.com/Hiwatt/Schematics/DR_100wPS.gif

Lödde färdigt igår. Alla spännigar låg ungefär som jag hade väntat mig. Satt i KT88orna och skulle ställa bias, men märkte att med max neg spänning gick rören på tok för varmt. Över 150mA per rör. Ja jag var rädd för dethär, jag beställde en PT med för låg biasspänning.

570V på anoderna, lite lägre på skärmgallren och -46V max biasspänning. Använde en biaskrets (som jag fick av Izzy när jag byggde en jtm45a) med ställbar bias och balans. Ja jag behöver högre biasspänning alltså men hur gör jag?


/Stefan

Author:  Hellhammer [ 23 Aug 2008, 10:29 ]
Post subject: 

Kan ju tillägga att efter dioden får jag -55v så det lär väl inte ska räcka ens det [:I]

Är det helvågslikriktning som gäller och hur skulle en sån krets se ut då?

/Stefan

Author:  VacuumVoodoo [ 23 Aug 2008, 10:38 ]
Post subject: 

Helvåglikrikning hjälper inte mycket här. Använd en spänningsdubblare.
Den som funkar bäst är en "Villard Voltgae Doubler", schema finns här:

http://www.kronjaeger.com/hv/hv/src/mul/

Vänd på dioderna för att få negativ spänning ut. Kondensatorerna skall vara elektrolyter på 100uF och tåla minst 150V. Koppla så att (+) polen på kondensatorerna är till vänster i schemat.

Alex
http://www.tubewonder.com
http://www.youtube.com/LouderAndMore - Rum K33 Fuzz Guitar Show 2008

Author:  Hellhammer [ 23 Aug 2008, 11:55 ]
Post subject: 

Tack Alex!Kan jag fortsättningsvis köra med denna krets? Image

Utom dioden då antar jag?

/Stefan

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/