
Negativ återkoppling och presence-kontroll
Jag har testat att koppla ur den negativa återkopplingen på min Laney LC15, men inte riktigt bestämt mig för om jag gillar det eller inte. Därför har jag tänkt testa att gradvis koppla ur den genom att koppla in en potentiometer i serie med återkopplingsmotståndet (R38 = 47 k). Kommer det att funka bra? Kan 1 MOhm vara lämpligt? Bör poten vara lin eller log?
När jag ändå håller på i dom här regionerna kanske man ska passa på att koppla in en presence-kontroll också? Om jag förstår rätt så kommer den dock inte att fungera om man bryter återkopplingen helt.
Skulle det funka att koppla en presence-pot parallellt över R33 (2,2 k)? Vilket värde skulle den i så fall ha? 10 k, 50 k, 100 k? Lin eller log? Jag utgår från att R33 är ytmonterat, så jag drar mig för att löda loss det och ersätta det med en pot. Kretsen skiljer sig här lite från t ex Marshall och Fender Blues Jr (där jag testat presence-kontroll med gott resultat), men kommer det att funka i alla fall?
Tacksam för tips.
Schema finns här:
http://www.guitarnucleus.com/gnstore/sc ... m/LC15.pdf