Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Fender 6G6-B impedans
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=111493
Page 1 of 1

Author:  Kucera [ 25 Sep 2016, 11:59 ]
Post subject:  Fender 6G6-B impedans

God dag kära Bojjare!

Har en liten snabb fråga bara. Sitter med en Bassman från -62 här där Albin H har varit framme å tryckt skyltar på.
Enligt Albin så ska den anslutas till en 16ohms låda men original OT (125A13A) sitter i å den är väl på 4ohm? Har jag fel?

Det står även 25w uteffekt på den å de bör väl vara på 50w om jag läst mina scheman rätt. Sitter som ni kanske vet 5881 i baken på den.

Author:  bb5000 [ 25 Sep 2016, 17:54 ]
Post subject:  Re: Fender 6G6-B impedans

Vad jag hört så var det nåt som importören Hagström gjorde, jag har servat ett sån där med original OT , men med en Hagström PT....också nåt som man tydligen gjorde innan de importerades med Fenders export-trafo. Man effektbegränsade stärkarn med en impedansmismatch...seriekopplade elementen i lådan så blev det 16 Ohm...uteffekten i 4 Ohm torde vara 40-50W, lite beroende på vilken primärtapp man väljer.

Author:  Kucera [ 25 Sep 2016, 18:17 ]
Post subject:  Re: Fender 6G6-B impedans

Jo visst är de en Hagström PT men det kan ju iof förklara saken. Men när ja kör den med en 16ohms låda så blir skiten nått så djävulsk varm. 4ohm helt normal. B+ är något högre än vad schemat säger. Landar på 482v efter likriktning.

Author:  Amp Healer [ 25 Sep 2016, 23:40 ]
Post subject:  Re: Fender 6G6-B impedans

Kucera wrote:
Jo visst är de en Hagström PT men det kan ju iof förklara saken. Men när ja kör den med en 16ohms låda så blir skiten nått så djävulsk varm. 4ohm helt normal. B+ är något högre än vad schemat säger. Landar på 482v efter likriktning.


En gammal regel är att OT/PT inte blir varmare än man kan hålla handen på dessa.
Sen har jag aldrig hör talas om att Hagström bytte någon OT, så köra den på 16 ohm är att pressa OT:n väl hårt, ett snäpp upp eller ner i ohm brukar man säga är okej (Dock ej Marshall) i mismatch.

Nä,kör du på 4 ohm som är original och kolla om du kör på 220V tappen = byt till 240V. 482V är väldigt högt och några riktiga 5881:or är inte gjorda för dom spänningarna.

Author:  Kucera [ 26 Sep 2016, 06:18 ]
Post subject:  Re: Fender 6G6-B impedans

Tror tyvärr bara det fanns en primär på den PTn. Men se, den som söker kan ibland finna: http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=86737

Å efter ja läste vad Aleks skrev så måste ja ju givetvis blandat ihop när den blev varm å inte.
Kan nog bli en uppgradering av den trafon skulle jag tro.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/