Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Vilken är vad?
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=106728
Page 1 of 1

Author:  arnenym [ 31 Dec 2015, 17:20 ]
Post subject:  Vilken är vad?

Jag har en 4.8.16 ohms utgångstransformator av okänt märke.
Den är urtagen ur en förstärkare för många år sen då det skulle bytas till värre grejer,,, vad det nu var?
Nån som kan tipsa om hur jag ska gå tillväga för att kunna lista ut vilken sladd som är vad i denna tingest?

Author:  bb5000 [ 31 Dec 2015, 17:54 ]
Post subject:  Re: Vilken är vad?

Enklast är väl att skicka på en liten signal på primärsidan och mäta på sekundären...mät olika kombinationer och notera mätresultatet. En tongenerator o oscilloskop underlättar. Störst utsignal är 16 Ohm, 4 Ohm är hälften av signalen vid 16 Ohm.

Author:  Kalle_in_Sweden [ 31 Dec 2015, 18:38 ]
Post subject:  Re: Vilken är vad?

Om du hittar sekundärsidan "trådar" så kan du mäta resistansen (ohm) på respektive lindning.
16 ohm lindningen kommer att högst resistans (några ohm) och 4 ohms lindningen lägst resistans.
/Kalle

Author:  lampuradio [ 01 Jan 2016, 20:29 ]
Post subject:  Re: Vilken är vad?

Som nämnts innan här så är steg 1 att identifiera sekundärsidans anslutningar. Mäta resistansen för att hitta "längsta lindningen", dvs 16 Ohm. Sedan brukar jag köra in vanlig glödspänning (6,3 V) på sekundärlindningen. Det finns risker med det, i och med att primärlindningen får rätt hög signalspänning, så man får ha tungan i rätt mun och ta det lugnt när man mäter spänningarna (om man nu vill göra det). Det kan vara enda sättet att ta reda på omsättningen på en okänd transformator. Det går ju iofs fint att göra "åt andra hållet" också, men det blir ju rätt låga signalnivåer att mäta på. Om man ger in, säg, 5 V signal på primären får man ju bara ut några tiondels volt på sekundären på en ordinär utgångstrafo.

Author:  VacuumVoodoo [ 01 Jan 2016, 20:37 ]
Post subject:  Re: Vilken är vad?

Man kan köra nätspänning in på primären. Glöm inte säkringen. Mäter man på sekundären utan konstlast blir det fel på ca 5%.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/