Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Katodkonfig i Vox V15
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=102259
Page 1 of 1

Author:  Tubis [ 04 May 2015, 17:42 ]
Post subject:  Katodkonfig i Vox V15

Är detta något som hör till vanligheten? Separata katodresistorer och sen inte pypassade utan med en konding mellan katoderna? Vi snackar slutrören då.

I den jag kollar i nu är denna konding bipolär på 22uF.

Testade att koppla loss den men då började stärkaren motorbåta?? Why?

Schema http://bilder.hifi-forum.de/medium/1885 ... 199202.jpg

Author:  zven [ 04 May 2015, 23:24 ]
Post subject:  Re: Katodkonfig i Vox V15

inverted feedback ta bort skiten o klipp av feedback från OT så kommer den låta vox om sig bör

Author:  Tubis [ 05 May 2015, 09:34 ]
Post subject:  Re: Katodkonfig i Vox V15

Njae inga modifikationer. Gammel rockersnubbe vill att den ska låta som den alltid gjort bara lite mindre trasig. Blev mest funderad över katodkonfig och varför kondingen mellan katoderna uppenbarligen hindrar det från att motorbåta, och VARFÖR det motorbåtar utan den. Den får givet sitta kvar det var inte det som vart trasigt utan min egen nyfikenhet. Det trasiga i stärkaren var ena katodmotståndet och kraftigt ärgade potar och rörsocklar. Verkar ha stått i rejält fuktig lokal.

Author:  VacuumVoodoo [ 05 May 2015, 12:08 ]
Post subject:  Re: Katodkonfig i Vox V15

Utan den gemensamma katodkondensatorn minskar spänningsförstärkningen i själva slutsteget men dess bandbredd ökar både upp och ner i frekvens. Tillsammans med NFB runt hela kretsen kan man få otur med minskade fasmarginaler och instabilitet. I det fallet blev det lågvarvig tvåtaktutbordare.

Author:  Tubis [ 05 May 2015, 16:26 ]
Post subject:  Re: Katodkonfig i Vox V15

Aha okej. Finns lite mer ovanliga attribut i det där slutsteget men lämnar det.......

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/