 |
 |
 |
|
Page 1 of 1
|
[ 3 posts ] |
|
Fantommatning till två polig kondensator.
| Author |
Message |
|
svaj
Joined: 03 Mar 2006, 11:29 Posts: 1006 Location: Helsingborg
|
 Fantommatning till två polig kondensator.
Har en liten kondensatormick jag ska fästa på insidan i min mandolin. Den har två sladdar, röd och svart. Jag vill helst ha ett tele jack ut från mandolinen och gå direkt till mixerbord där jag hämtar matningen. Men hur kopplar jag så den kan få fantommatning? Stereotele? Vilken ska gå vart?
Alt. Köra med ett 9v i mandolinen och plocka ut signalen genom en mono tele. Hur kopplar man då?
|
| 21 Nov 2013, 13:40 |
|
 |
|
Bo Hansén
Joined: 19 Jan 2009, 02:46 Posts: 179 Location:
|
 Re: Fantommatning till två polig kondensator.
Svaj,
Det går att fixa, men det måste byggas in några kondingar och motstånd i din mandolin.
Principen är att man gör en "semi-balanserad" utgång, där mikens audio signal matas över den ena fasen i den balanserade mikrofonkabeln, och den andra fasen går till jord med en kondensator och ett motstånd som skall simulera mikens utgångsimpedans. Phantom-spänningen tas ut på båda faserna i vanlig ordning med två motstånd, men spänningen måste sedan anpassas för den elektret-mikrofonen som du har.
Googla på: powering electret microphones, så finns det med all säkerhet många kopplingsexempel som du kan ta del av.
--Bosse
_________________Hansén AudioGöteborg http://www.hansenaudio.se
|
| 24 Nov 2013, 21:26 |
|
 |
|
svaj
Joined: 03 Mar 2006, 11:29 Posts: 1006 Location: Helsingborg
|
 Re: Fantommatning till två polig kondensator.
Oj. Det lät krångligt. Har ett sk. Buffer jack och preamp tillhörande micken, kanske är bäst att köra med dom. Tänkte bara slippa ha med preampen (extern) som idag matar micken med 48v. Misstänker att buffern innehåller kondingarna och motstånden?!?
|
| 25 Nov 2013, 00:55 |
|
|
|
Page 1 of 1
|
[ 3 posts ] |
|
Who is online |
Users browsing this forum: No registered users and 15 guests |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum
|
|
 |
|