View unanswered posts | View active topics It is currently 25 Jun 2026, 08:06



Reply to topic  [ 1 post ] 
Fabriksfel 
Author Message
User avatar

Joined: 07 Sep 2008, 11:14
Posts: 7492
Location: Götelaborg
Post Fabriksfel
Nu tog jag iofs inga bilder men en snubbe som äger en nästan ny Fender Twin sökte upp mig. Den hade "bara sagt bom åsså lukta det illa å det verkar som säkringen gått".
Jotack.
Muttra isär den lite snabbt å hitta väl inget direkt faktiskt...reagerade på att huvudsäkringen om 2A mkt riktigt var brunnen,men så även glödens på 10A så jag befarade ju att ngn klantat till det rejält.
Å..jag hade rätt. På sätt å vis,för svaret kom när jag muttra av kåpan över lytarna som sitter utanpå chassiet. Undertill ni vet.

Dessa nyare maskiner har ju allt på kort å så även då dessa huvudlytar. Ett par om 220uF/350V samt ett par om 22uF/500V. Jo...å kåpan sitter med 4 plåtskruv åsså sitter själva kortet med 5st 12-24 eller vad det nu kan vara för obskyr amerikansk gänga ner i chassiet.
Lättade på kåpan å där var fullt av elektrolytvätska. Jojomen. Smakade sött å illa...åsså lukta det skit lång väg,men dock först som sagt inne i utrymmet. Båda de där 220uF;arna hade läckt. Bågnat ner av,åsså sitter det ju en 220k resistor på ömse sida om dem.

Kortet...sitter med 5 skruv. En i var hörne samt en i mitten. Döm om min förvåning...när jag lättar på kortet för att kika på hur mkt stryk lödmasken hade tagit..å där trillar ur en 6;e sådan skruv som håller kortet på plats mot chassiet. Bingo liksom.

:shock: :shock:

Nåja. Bytte de där lytarna samt den skottade 220k resistorn samt säkringar...så vart det bra fart i den igen. Men,ändå märkligt att man uppenbart gör en såpass allvarlig miss hos Fender.?

_________________
jesper@by-racing.se
Racing amps-like having bacon...for your ears.


24 Apr 2012, 22:07
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 1 post ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.