
Fender Bassman 59ri combo,moddad till 2*12
Just det,hade en 4*12 stående med mycket välljudande -70tals celestion element i som jag fick en idé om att låna ett par till min bassman..Sagt o gjort,jag gjorde en ny baffel och satte elementen på diagonalen,2st parallellkopplade 8 ohms elemet kommer väl ner till 4ohm,och en sån missmatch ska väl gå att leva med,sällan jag kranar fullt!!
Skruvade ihop den igår kväll,det blev så tight när stärkaren skulle i chassiet så "sprängskyddet" över förstegskondingarna tog i magneten på översta elementet,så det fick ryka tills vidare,ska klippa bort botten på det så passar det skulle jag tro.
Med allt på plats så eldade jag igång stärken,FASEN vad nöjd jag blev,inte så hårt mellanregister som jag ofta tyckte 4*10 gav,ett jävla gott ljud enkelt sammanfattat
Men den blev mycket tyngre nu med tolvorna som har större magneter...
Nu ska jag riva isär den igen och klä baffeln med tyg o lite småplock,så ska den rockas med till helgen igen!!
/Robban