Joined: 29 Jun 2007, 09:19 Posts: 2560 Location: Malmö
Gibson SG Standard med Bigsby SÅLD!
Säljer min SG Standard från 2007. Gitarren har som synes fått ett Bigsby B5 eftermonterat. Jobbet med att plugga igen hålen efter stränghållaren är snyggt gjort, men visst kan man på nära håll se var den suttit. Gitarren har också fått ett Schaller-stal med rullsadlar. Det har suttit andra mickar och annan elektronik i, men nu är i originaldelarna på plats igen (med mickarna 490R och 498T). Volympotarna är dock fortfarande utbytta mot logaritmiska 500K (original är 300K linjära). Originalstallet och -potarna finns kvar i caset. Den enda originaldelen som saknas är switch-knoppen efter det obligatoriska bytet till bärnstensfärgad.
Gitarren är mycket bra skick med lite lätt skrap i lacken på baksidan och ett par mycket små märken vid elektronikluckan på baksidan (tror det är från en lödkolv). Enda skavanken värd att nämna är att jag klantade till det när jordkabeln till stallet skulle dras om efter Bigsby-monteringen. Var då tvungen att borra i vinkel mot det gamla hålet och lyckade trycka igenom borret på baksidan. Klanteriet syns på bilderna. Går säkert att plugga igen hyfsat osynligt, men det har aldrig blivit av.
Users browsing this forum: No registered users and 18 guests
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum